1367 (1067) 2019-05-24 - 2019-05-30

Centrum Obsługi Przedsiębiorców #wGdyni

W Gdyni otwarto Centrum Obsługi Przedsiębiorców. Jest to element rządowego programu wsparcia adresowanego do małych i średnich przedsiębiorstw, w ramach którego firmy mogą m.in. ubiegać się o pożyczki i skorzystać z fachowego doradztwa. Placówka znajduje się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. COP jest kolejną, po Gdyńskim Centrum Wspierania Przedsiębiorczości, instytucją na ternie Gdyni oferującą wsparcie dla biznesu.
To pierwsze na Pomorzu i trzecie w kraju Centrum Obsługi Przedsiębiorców realizowane przez państwową Agencję Rozwoju Przemysłu. W uroczystej inauguracji COP wzięli udział m.in. Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni, a także Paweł Kolczyński, wiceprezes ARP S.A i Konrad Trzonkowski, dyrektor zarządzający ARP S.A.
W ramach Centrum Obsługi Przedsiębiorców firmy mogą skorzystać z szeregu instrumentów wspierających rozwój biznesu. Są to m.in. pożyczki inwestycyjne, obrotowe, restrukturyzacyjne oraz split payment, czyli pożyczki przeznaczone na finansowanie realizacji kontraktów. Firmy mające problem z dostarczeniem odpowiedniego zabezpieczenia, będą mogły skorzystać z poręczenia ze strony 16 Funduszy Poręczeniowych, koordynowanych przez Krajową Grupę Poręczeniową i Bank Gospodarstwa Krajowego.
Innym instrumentem finansowym oferowanym przez Centrum jest leasing typu asset finance. Dzięki spółce ARP Leasing przedsiębiorcom będą udostępniane specjalistyczne wyposażenie oraz maszyny i urządzenia, w tym sprzęt IT. Kolejnym narzędziem jest oferta wsparcia eksportu realizowana za pośrednictwem International Desk. Zainteresowani eksportem swoich towarów przedsiębiorcy znajdują w COP praktyczne informacje dotyczące możliwości wsparcia eksportu, dostępnych w ramach kompetencji Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju.
COP jest doskonałym uzupełnieniem realizowanego od 2001 roku Gdyńskiego Programu Wspierania Przedsiębiorczości. W ramach projektu na terenie miasta funkcjonują różne inicjatywy, a należą do nich m.in. Pomorski Park Naukowo-Technologiczny wraz z Inkubatorem Przedsiębiorczości, Pomorskie Miasteczko Zawodów przy Fundacji Gospodarczej, Gdyńskie Targi Pracy czy ogólnopolski konkurs „Gdyński Biznesplan”.
Jednym z elementów programu jest także Gdyńskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości, które jako jednej z pierwszych w Polsce zrealizowało ideę jednego okienka, w którym przedsiębiorca może załatwić wszystkie niezbędne formalności. GCWP w nowatorski i różnorodny sposób propaguje przedsiębiorczość wśród mieszkańców Gdyni. Osoby zamierzające podjąć działalność gospodarczą mogą uzyskać szereg praktycznych informacji na temat procedur rejestracyjnych, jak i zdobyć wiedzę dotyczącą źródeł finansowania z instytucji wsparcia biznesu oraz Unii Europejskiej. Siedziba Gdyńskiego Centrum Wspierania Przedsiębiorczości znajduje się przy ul. 10 Lutego 24.

  • ikonaOpublikowano: 23.05.2019 14:08
  • ikona

    Autor: Monika _Kowalska (monika.kowalska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 23.05.2019 14:09
  • ikonaZmodyfikował: Monika Kowalska
ikona