1367 (1067) 2019-05-24 - 2019-05-30

Dzięki dobrym praktykom Orłowo odzyska blask

Stowarzyszenie Traffic Design oraz gdyńska fundacja Mozi wygrały konkurs na wdrażanie dobrych praktyk projektowych w przestrzeni miejskiej 2019. Tak naprawdę jednak wygrało Orłowo – dzielnica o wielkim potencjale, ale pełna kontrastów. Pierwszy ze zwycięskich pomysłów zakłada rearanżację targowiska w Orłowie, drugi interaktywne projekty artystyczne na plaży w Orłowie.
Traffic Design, w ramach konkursu na wdrażanie dobrych praktyk projektowych w przestrzeni miejskiej, weźmie na warsztat targowisko na pl. Górnośląskim. Ulokowane w tradycyjnej przestrzeni miejskiego placu-rynku zajmuje ważne miejsce na mentalnej mapie mieszkańców dzielnicy, ma swoją historię, od lat swoje towary wystawiają tam ci sami kupcy, a orłowianie z najbliższej okolicy cenią targowisko za zaopatrzenie, świeżość i wysoką jakość produktów. Ryneczek ma niewątpliwie duszę, ale jego estetyka razi. Jest jaskrawo i chaotycznie.
W ramach grantu zostanie: oczyszczona elewacja od strony ul. Wielkopolskiej, uspójnione reklamy kupców oraz powstanie nowy szyld główny dla obiektu. Traffic Design przygotuje także krótki przewodnik dobrych praktyk projektowych dla lokalnych kupców, który pomoże im tworzyć bardziej estetyczne reklamy.
Interaktywne instalacje artystyczne, zabawy, warsztaty to i wiele więcej czeka nas jesienią, za sprawą gdyńskiej fundacji Mozi, która na plaży w Orłowie oraz w pobliżu parku Kolibki zorganizuje festiwal sztuki Formy Towarzyskie.
Przyjazna przestrzeń publiczna ma zachęcać do odkrywania i spotkań. Instalacjom będą towarzyszyły warsztaty, zabawy i wydarzenia, skupiające się głównie wokół rozwoju artystycznego i naukowego. Program skierowany będzie do wszystkich grup wiekowych, umożliwiając udział w projekcie jak najszerszemu gronu.
Projekty zostaną zrealizowane w ramach otwartego miejskiego konkursu ofert dla podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego o wsparcie lub powierzenie zadań z zakresu wdrażania dobrych praktyk projektowych w 2019 roku. Stowarzyszenia otrzymały po 50 000 zł.

ikona