Nocny Bieg Świętojański – zmiany w organizacji ruchu (21-22.06.2024)
1373 (1073) 2019-07-12 - 2019-07-25

Globaltica na Kolibkach

Globaltica to wyjątkowe wydarzenie w letnim kalendarzu imprez kulturalnych. Głównym celem Festiwalu Kultur Świata jest pokazywanie wielokulturowości i odmiennych tradycji. W dniach 17-21 lipca park na Kolibkach zamieni się w scenę koncertową, miejsce do zabawy, tańca, piknikowania i wymiany myśli.
Głównym obszarem działania jest muzyka, jednak festiwal prezentuje także twórczość z innych dziedzin, takich jak literatura, sztuki plastyczne, fotografia czy film.
„Strefa Zasilania Umysłu” to zorganizowana specjalnie do tego celu strefa, w której słuchacze mogą uczestniczyć w warsztatach, prezentacjach o tematyce związanej psychologią i socjologią.
Tegorocznej edycji będzie towarzyszyła Eco Globaltica, do której zapraszono naukowców, działaczy społecznych, aktywistów i wolontariuszy związanych z m.in. Młodzieżowym Strajkiem Klimatycznym, Strajkiem dla Ziemi (Earth Strike PL) oraz Trójmiejskim Protestem Klimatycznym.
Oprócz tego przygotowano wiele atrakcji w ramach strefy Globaltica Kids.
W Starej Wozowni oraz w Gdyńskim Centrum Filmowym (pl. Grunwaldzki 2) można obejrzeć projekcje w ramach strefy Cinema Globaltica, realizowane we współpracy z Etnomatografem.
Główne wydarzenia festiwalowe zlokalizowane są w zabytkowym Parku Kolibki (wejście od al. Zwycięstwa 291) – to przestronna łąka otoczona drzewami, położona nad samym morzem, a jednocześnie znajdująca się przy głównej arterii na granicy Gdyni i Sopotu.
W ramach Festiwalu Globaltica w Galerii Klif (al. Zwycięstwa 256) trwa wystawa festiwalowych plakatów. Wystawa będzie dostępna do końca tego miesiąca, a jej główna część jest umieszczona na parterze przy fontannie. Autorem prezentowanych prac jest Piotr Pucyło.
W Galerii Klif odbędą się również festiwalowe warsztaty dla dzieci. W czwartek, 18 lipca będą to „Rytmy ziemi” – zajęcia ukazujące niezwykły świat bębnów i egzotycznych instrumentów perkusyjnych. Każdy z uczestników stanie się członkiem „Orkiestry Perkusyjnej”.
Z kolei w piątek, 19 lipca, dzieci będą mogły uczestniczyć w warsztatach „Owady i węże”, podczas których stworzone zostaną barwne eko-zwierzaki.
Osoby wybierające się na festiwal organizatorzy zachęcają do korzystania z komunikacji miejskiej ZKM: przystanek Kolibki 01, linie: S, 21, 31, 710, SKM: Stacja Gdynia Orłowo i rowerów. Dla uczestników festiwalu zostaną też podstawione autobusy w kierunku Gdynia Główna i Gdańsk Oliwa. Odjazd autobusów z przystanków po obu stronach al. Zwycięstwa.
Na część aktywności wstęp jest bezpłatny, na inne obowiązują bilety lub karnety.
Szczegóły na stronie www.globaltica.pl.

ikona