1378 (1078) 2019-09-06 - 2019-09-12

Nowy rok szkolny w nowej gdyńskiej szkole

W Gdyni nowy rok szkolny rozpoczęło ponad 27 tysięcy uczniów wszystkich typów szkół i ponad 6 tysięcy przedszkolaków.
Oficjalna inauguracja roku szkolnego, z udziałem władz miasta, odbyła się w nowej szkole na Chwarznie-Wiczlinie.
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8 przy ul. Wiczlińskiej 50A to jedna z największych inwestycji ostatnich lat. W tej nowoczesnej placówce zastosowano innowacyjne rozwiązania edukacyjne. Podstawą jest tam zasada, że edukacja to relacja.
Tym razem mamy szczególny rok, dlatego że otwieramy go w zupełnie nowej lokalizacji. Na Chwarznie-Wiczlinie rozpoczyna swoją działalność Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8. To nowy budynek i nowoczesna placówka z innowacyjnymi rozwiązaniami edukacyjnymi. – mówił podczas uroczystości otwarcia szkoły Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
W skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 wchodzi Szkoła Podstawowa nr 37 oraz przeniesione z ul. 10 Lutego - XVII Liceum Ogólnokształcące.
Mieszkańców zainteresowanych nową inwestycją zapraszamy 6 września od godz. 17.00 na „Kosmiczne otwarcie szkoły”.
W programie: zwiedzanie szkoły i przedszkola z przewodnikami, spektakle Teatru Gdynia Główna, strefa gier planszowych i biblioteczna eskapada, możliwość skorzystania z bezpłatnych badań, warsztaty z animacji praksinoskopowej i wykonywania wizualizacji topograficznej, fotobudka, zumba, zabawy sportowe i zawody, kosmiczne animacje i koncerty.
Szkoła powstała w odpowiedzi na rozwój Gdyni Zachód i potrzeby mieszkańców. Umowę na wybudowanie kompleksu szkolno-przedszkolnego podpisano w marcu 2018 r. Od tego czasu trwały intensywne prace nad jej uruchomieniem. 2 września 2019 r. szkoła przyjęła w swoje progi pierwszych uczniów. Przed uroczystością rozpoczęcia nowego roku szkolnego odbyło się przecięcie wstęgi, które zainaugurowało działalność placówki. Czterokondygnacyjny budynek szkoły pomieści około 700 uczniów w 26 oddziałach.
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gdyni to placówka, jakiej jeszcze w naszym mieście nie było. Wyróżnia się nowoczesnym podejściem do edukacji, ale także do współpracy uczniów, nauczycieli i rodziców. Jest też nastawiona na cyfrową transformację w obszarze nauki. Szkoła powstała bowiem w ramach współpracy Gdyni i firmy Microsoft i jako jedyna polska szkoła, znalazła się wśród zaledwie 21 placówek z całego świata zrzeszonych w programie Microsoft Flagship School.
Jesteśmy szkołą relacji i przestrzeni, gdzie budujemy współpracę i dobrą komunikację. To centrum innowacyjnej pedagogiki nastawionej na pedagogikę myślenia, działania oraz refleksji i to będzie nam przyświecało. Wyróżnia się tym, że przestrzeń, rozumiana w różny sposób, to motyw wiodący tutaj. Chodzi o przestrzeń do współpracy ucznia, rodzica, nauczyciela i dyrektora oraz do podejmowania inicjatyw. Ponadto przestrzeń edukacyjna jest inna – mamy zupełnie inne meble, ławki, krzesła, które możemy przestawić w zależności od potrzeb. Są też siedziska i dużo sof. Przestrzeń jest dostosowana do różnego stylu uczenia się młodych ludzi. Mamy salę do gotowania, sale projektową, pomieszczenie pracy zespołowej nauczycieli czy przepiękną bibliotekę, która zaprasza do wypożyczenia książek. Jesteśmy szkołą cyfrową, ale o ludzkiej twarzy, gdzie człowiek jest najważniejszy, a technologia to tylko narzędzie, które pomaga – mówi Oktawia Gorzeńska, dyrektor Zespołu.
W nowej szkole nie zabrakło również świetlicy, pracowni komputerowych, radiowęzła i jadalni. Nie ma natomiast tradycyjnego dzwonka. Początek i koniec lekcji obwieszczają wybrane przez uczniów piosenki. Budynek jest połączony łącznikiem z halą sportową. Szkoła może się także pochwalić salą wielofunkcyjną w formie auli z rozkładaną trybuną. Oba miejsca są dostosowane do potrzeb osób słabo słyszących. Natomiast osobom z niepełnosprawnościami pomogą dwie windy. Na terenie kompleksu znajduje się również: boisko wielofunkcyjne ze sztuczną trawą i mini-trybuną oraz boisko do koszykówki, a całość uzupełniają między innymi bieżnie oraz elementy małej architektury, z których będą mogli korzystać także mieszkańcy dzielnicy.
Koszt inwestycji to blisko 70 milionów złotych.
Pierwszy dzwonek zabrzmiał w Gdyni dla 27 600 uczniów podstawówek i liceów. Rok szkolny rozpoczęło też ponad 6 200 przedszkolaków. Największym wyzwaniem tego roku szkolnego było przygotowanie miejsc dla podwójnego rocznika, czyli młodzieży kończącej w jednym terminie szkołę podstawową i gimnazjum. Ta operacja w Gdyni zakończyła się sukcesem – przygotowanych zostało 5,5 tys. miejsc, a z danych po rekrutacji wynika, że przyjętych zostało 5 tys. uczniów. To oznacza, że każdy kandydat, który chciał podjąć naukę w Gdyni, mógł zostać przyjęty. Nie lada wyzwaniem było ułożenie planów lekcji tak, by uczniowie nie musieli przebywać w szkole do późnych godzin popołudniowych. Większość gdyńskich szkół ma współczynnik zmianowości na poziomie 1 (średnia dla wszystkich placówek wynosi 0,92, zatem jest jeszcze przestrzeń dla większej liczby oddziałów).
Nowy rok szkolny rozpoczynamy też od dobrych wiadomości dla nauczycieli. W Dzienniku Ustaw RP ogłoszono Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 14 sierpnia 2019 r. dotyczące podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli. Samorządy mają 30 dni na wypłacenie podwyższonych pensji. Gdynia wypłaci środki jeszcze we wrześniu.

ikona