1379 (1079) 2019-09-13 - 2019-09-19

Drugi ogólnomiejski projekt Budżetu Obywatelskiego 2019 będzie realizowany

Parki kieszonkowe w 9 dzielnicach Gdyni // mat. prasowe

Parki kieszonkowe w 9 dzielnicach Gdyni // mat. prasowe

Dziewięć parków kieszonkowych powstanie w różnych częściach Gdyni! Ten ogólnomiejski projekt Budżetu Obywatelskiego 2019, który uzyskał drugi wynik w głosowaniu, zostanie zrealizowany. Decyzję o powiększeniu puli na miejskie projekty w BO o brakującą kwotę podjęli radni miasta na ostatniej sesji.
W głosowaniu w ramach Budżetu Obywatelskiego w 2019 r. po raz pierwszy gdynianki i gdynianie – obok projektów dzielnicowych – wybierali także projekty dotyczące całego miasta. Inicjatywy te powstały i były dopracowywane w grupach, w ramach cyklu warsztatów. Udział w tych spotkaniach wzięło blisko 80 mieszkańców w różnym wieku oraz ponad 30 osób z jednostek miejskich. W efekcie, z ponad 60 pomysłów powstało 38 projektów, z czego 15 – decyzją uczestników warsztatów – trafiło ostatecznie na listę do głosowania.
W głosowaniu wybrany został jeden projekt - zakup w pełni wyposażonego ambulansu ratunkowego z zabudową medyczną dla Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gdyni. Wartość projektu wynosi 520 tys. złotych, co oznacza, że w puli środków na projekty miejskie zostało niewykorzystanych 980 tys. złotych. Pierwszy projekt „pod kreską”, 9 parków kieszonkowych, został bowiem wyceniony na milion złotych, czyli do zmieszczenia się w puli środków na BO zabrakło w tym przypadku 20 tysięcy zł.
- W tym roku po raz pierwszy wprowadziliśmy zasadę dla projektów dzielnicowych, że rady dzielnic mogą z własnych budżetów uzupełnić brakujące kwoty na realizację pierwszych projektów „pod kreską” w swoich dzielnicach, natomiast nie zrobiliśmy tego w przypadku projektów miejskich. Myślę, że byłoby trudno zaakceptować mieszkańcom fakt, że drugi najpopularniejszy projekt miejski nie zostanie zrealizowany, bo zabrakło 20 tys. złotych. Zgodzili się z tym radni i w związku z tym przyjęli nowelizację uchwały w sprawie zwiększenia środków na BO2019. Dzięki temu powstaną parki kieszonkowe – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.
Szczegółowy plan zagospodarowania tych terenów zostanie jeszcze opracowany, ale w myśl autorów projektu będą mogły się tam pojawić m.in. drzewa, ozdobne rośliny, ławki, a także domki dla owadów i jeży, miejsca piknikowe czy stoliki do szachów.

  • ikonaOpublikowano: 12.09.2019 12:18
  • ikona

    Autor: Monika _Kowalska (monika.kowalska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 12.09.2019 12:20
  • ikonaZmodyfikował: Monika Kowalska
ikona