1379 (1079) 2019-09-13 - 2019-09-19

Szkoła w Gdyni uczy wspierana technologią

Zdjęcie z otwarcia Zespółu Szkół nr 8 na Chwarznie-Wiczlinie // fot. Adam Małecki

Zdjęcie z otwarcia Zespółu Szkół nr 8 na Chwarznie-Wiczlinie // fot. Adam Małecki

Od września działa w Gdyni jedna z 21 najbardziej innowacyjnych i rozwiniętych technologicznie placówek edukacyjnych na świecie. Zespół Szkół nr 8, obecny w programie Microsoft Flagship School, otrzymał właśnie tytuł Microsoft Showcase School.
Gdyńska placówka stawia na zrównoważony rozwój uczniów oraz wsparcie dla nauczycieli. Od fundamentów szkoła została zaprojektowana w taki sposób, by stworzyć dzieciom i dorosłym przestrzeń, w której młodzi mogą kształcić się w rozmaitych dziedzinach: od nauki gotowania, przez kodowanie, aż po rozwój emocjonalny i zdobywanie tzw. umiejętności miękkich. Wszystko wspierane jest tu technologią.
W Zespole Szkół nr 8 w Gdyni uczniowie będą korzystali z usługi Microsoft Office 365 dla Edukacji. Każdy nauczyciel i wszyscy jego podopieczni będą mieli dostęp do technologii w szkole, ale też w domu. Wykorzystanie takich narzędzi, jak Microsoft Teams pozwoli wszystkim na komunikację oraz naukę i pracę zdalną na dokumentach.
Mieszkańcy mogli poznać nowy kompleks szkolno-przedszkolny na Chwarznie-Wiczlinie podczas dnia otwartego, któremu towarzyszyło hasło mocno związane z nauką - „Totalny kosmos”.
Zespół Szkół nr 8 w Gdyni jest jedną z 21 najbardziej innowacyjnych placówek zrzeszonych w programie Microsoft Flagship School. Oficjalna inauguracja z udziałem przedstawicieli Microsoftu miała miejsce 6 września. Podczas uroczystości gdyńska placówka otrzymał tytuł Microsoft Showcase School – najbardziej modelowej szkoły w Polsce. W gronie podobnie wyróżnionych w Polsce jest jeszcze 7 innych placówek.
Nietradycyjne, uwspółcześnione i w pełni ukierunkowane na młodych jest tutaj wszystko. Od przestrzeni aż po model kształcenia. W planie rozwoju budynku jest stworzenie ogrodu na dachu, na którym uczniowie i nauczyciele będą mogli wymieniać się doświadczeniami pod chmurką. W gdyńskiej placówce jest też kuchnia, w której dzieci będą mogły poznawać nowe smaki i komponować nowe przepisy. Wyjątkowe znaczenie ma tutaj technologia, a nauka przedmiotów STEM (ang. Science, Technology, Engineering, Mathematics) to dowód na kształcenie dzieci w duchu cyfrowych kompetencji, które za kilka lat wejdą do zestawu tzw. „must have”.
Wydajną pracę i bezpieczeństwo na najwyższym poziome zapewniają nauczycielom biznesowe laptopy DELL Latitude serii 5300 z procesorem Intel® Core™ i5 oraz oprogramowaniem Windows 10 Pro. Mogą korzystać z urządzeń w dowolnym miejscu i o każdej porze, zarówno w szkole, podczas lekcji, w pokoju nauczycielskim, jak i w domu, np. przygotowując się do zajęć. Są to ich osobiste komputery służbowe. Oparte na platformie Intel® vPro™ komputery wyposażone w technologię Intel® Authenticate umożliwiającą bezpieczne, wieloskładnikowe, wspomagane sprzętowo uwierzytelnianie użytkowników. Dzięki temu postronne osoby nie będą mogły zalogować się do tych komputerów – nawet gdyby weszły w posiadanie hasła. Zatem edukacyjne dane uczniów i nauczycieli pozostają bezpieczne, a technologie informatyczne wykorzystywane w szkole są zgodne z RODO.

  • ikonaOpublikowano: 12.09.2019 14:15
  • ikona

    Autor: Monika _Kowalska (monika.kowalska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 12.09.2019 14:16
  • ikonaZmodyfikował: Monika Kowalska
ikona