1381 (1081) 2019-09-27 - 2019-10-03

Morska przygoda uczniów z Pomorza

Niemal 600 uczniów pomorskich szkół przewinęło się w minionym tygodniu przez pokład zabytkowego statku „Zawisza Czarny”. To efekt wrześniowej akcji Pomorze na Morze, podczas której młodzież szkolna bierze udział w wyjątkowym rejsie oraz lekcji samorządności prowadzonej przez przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
Na nudę w ostatnich dniach nie mogła narzekać załoga żaglowca „Zawisza Czarny”. Między 16 a 20 września statek odbył 20 rejsów, po cztery każdego dnia w ramach akcji Pomorze na Morze, w której udział wzięło kilkanaście placówek z całego regionu.
Po każdym rejsie, w siedzibie Pomorskiego Związku Żeglarskiego młodzież miała możliwość spotkać się z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Była to okazja do poznania zasad funkcjonowania samorządu wojewódzkiego.
– Edukacja morska jest czymś, co leży u podstaw naszego działania, bo morze to znakomity atrybut województwa pomorskiego. – mówił Sławomir Lucewicz, zastępca dyrektora ds. promocji Kancelarii Marszałka Województwa Pomorskiego.
Organizatorem akcji był Pomorski Związek Żeglarski w partnerstwie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego oraz przy współpracy z Centrum Wychowania Morskiego ZHP. Patronat honorowy nad programem objął Mieczysław Struk.
Spośród gdyńskich szkół w programie znalazły się Zespół Szkół Ekologiczno-Transportowych, Szkoła Podstawowa nr 39 i Technikum Mechaniczne, Zespół Szkół Chłodniczych i Elektronicznych. Ponadto w projekcie udział wzięły: Liceum Salezjańskie z Rumi, Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących z Żukowa, Technikum Weterynaryjne z Bolesławowa, Szkoła Podstawowa ze Skrzeszewa Żukowskiego, Szkoła Podstawowa nr 2 z Ustki, Klub Sportowy Damrota Chmielno, Szkoła Podstawowa nr 9 ze Słupska, Bursa Gdańska, Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących z Kartuz, I Liceum Ogólnokształcące z Kartuz oraz Szkoła Podstawowa z Kobylnicy.

ikona