1381 (1081) 2019-09-27 - 2019-10-03

Spróbuj swoich sił w zarządzaniu portem

Wprowadzenie statku do portu, rozładunek i wysłanie go z powrotem w morze. To zadania, których podjąć może się… każdy, kto przyjdzie do Centrum Nauki Experymenty w Gdyni. Okazję ku temu stwarzają symulatory edukacyjne PortMaster, które właśnie zostały oddane do użytku odwiedzającym wystawę.
Nowa przestrzeń powstała dzięki współpracy Gdyni, Centrum Nauki Experyment oraz Portu Gdynia. Dzięki trzem nowopowstałym symulatorom edukacyjnym odwiedzający Centrum będą mieli okazję wejść w buty osoby zarządzającej gdyńskim portem. Aplikacja PortMaster stwarza bowiem symulację ruchu okrętów na jego terenie.
Zadaniem gracza jest kompleksowa obsługa przypływających do portu statków poprzez doprowadzenie ich do odpowiedniego nabrzeża, rozładunek towarów, załadunek kolejnych i ponowne wysłanie jednostki na morze. Poprawne wykonanie tych zadań gwarantuje graczowi zysk dla prowadzonego przez niego portu. Ruch w porcie jest jednak duży, a każdy błąd może słono kosztować.
Nowoczesna i przyjazna najmłodszym, młodzieży oraz dorosłym oferta edukacyjna Centrum Nauki Experyment sprawia, że jest to idealne miejsce do promowania zagadnień związanych gospodarką morską. Jak zapewnia jego dyrekcja – budowa stanowiska wyposażonego w symulatory PortMaster to dopiero początek współpracy pomiędzy Centrum, miastem i Portem Gdynia.
Za zaprojektowanie i wykonanie aplikacji PortMaster odpowiedzialny jest zespół pod kierownictwem Grzegorza Trzeciaka z firmy Squadron. Interaktywne stanowiska z aplikacją PortMaster już dostępne są na wystawie głównej Centrum Nauki Experyment w Gdyni.

ikona