Wypadek na lotnisku w Babich Dołach. Piknik Lotniczy odwołany. Szczegóły w komunikacie.
1381 (1081) 2019-09-27 - 2019-10-03

Węzeł integracyjny Gdynia Chylonia – zaczynamy budowę

Za sprawą inwestycji na placu Dworcowym w Chyloni północne dzielnice Gdyni zyskają nowe oblicze. Węzeł integracyjny Gdynia Chylonia pozwoli mieszkańcom na swobodne przesiadanie się z auta do SKM, trolejbusu lub autobusu i zmniejszy liczbę aut wjeżdżających do centrum miasta.
Inwestycja stała się możliwa dzięki pozyskaniu przez Gdynię dotacji ze środków europejskich na projekt pod nazwą „Rozwój zrównoważonego transportu publicznego w Gdyni poprzez inwestycje infrastrukturalne, m.in. utworzenie węzła integracyjnego Gdynia Chylonia”. Umowę z generalnym wykonawcą węzła przesiadkowego, konsorcjum Rover Grupo, podpisano 23 września.
Cieszę się, że rozpoczynamy nowy rozdział rozwoju Gdyni. To jeden z najważniejszych projektów infrastrukturalnych, które realizuje miasto dla mieszkańców Chyloni, Cisowej, Pustek Cisowskich i Demptowa. Wierzę, że zmiany, które z pewnością nastąpią po zakończeniu tej inwestycji, zostaną bardzo pozytywnie przyjęte przez mieszkańców. To będzie nowa jakość przestrzeni publicznej i zachęta do pozostawienia samochodu w domu lub w tym miejscu, na parkingu naziemnym lub podziemnym. Bardzo liczę bardzo na zmianę postaw i jeszcze częstsze korzystanie z transportu publicznego, który konsekwentnie rozwijamy i promujemy. Wierzę, że dla nas wszystkich troska o środowisko jest priorytetem – mówił prezydent Wojciech Szczurek.
Pod placem Dworcowym powstanie podziemny parking typu park&ride na około 140 miejsc wraz z infrastrukturą towarzyszącą i budynkiem toalet. Z parkingu będzie prowadziło bezpośrednie przejście na perony SKM. Na miejscu powstaną także naziemne miejsca postojowe na krótki postój i zadaszony parking dla rowerów. Będą też miejsca dla taksówek. Węzeł uzupełnią wygodne chodniki i ścieżki rowerowe, ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami, czytelne tablice z informacją pasażerską.
Rolą samorządu jest kreowanie nowoczesnych rozwiązań transportowych, takich, które w sposób intuicyjny będą wybierane przez mieszkańców. Takim właśnie rozwiązaniem jest nowa przestrzeń i jej infrastruktura w bezpośrednim sąsiedztwie dworca PKP Gdynia Chylonia. – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.
Nie zapomniano o potrzebach osób z niepełnosprawnościami. Na wszystkich przejściach dla pieszych znajdzie się specjalne fakturowe oznakowanie kierunkowe, na parking będzie można dostać się windą. Osoby z dysfunkcją wzroku będą mogły zorientować się w topografii miejsca za pomocą specjalnych planów dla osób niewidomych.
Węzeł integracyjny Gdynia Chylonia w liczbach:
– 5 748 m2 nowych chodników,
– 46 nowych lamp LED (oświetlenie zewnętrzne),
– 170 lamp na parkingu podziemnym,
– 1078 m2 nowej nawierzchni,
– 810 m2 nowych dróg dla rowerów,
– 2 454 nowych drzew i krzewów,
– 1200 m2 trawników.
Wykonawcą prac jest konsorcjum spółek: Roverpol sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie w roli lidera i spółka Rover Infraestructuras SA z siedzibą w Walencji w Hiszpanii.
Okres wykonania prac to 96 tygodni, po których nastąpią jeszcze odbiory techniczne, warunkujące wydanie pozwolenia na użytkowanie. Jesienią 2021 roku, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, mieszkańcy Chyloni, Cisowej, Pustek Cisowskich i Demptowa będą już mogli korzystać z nowoczesnego węzła przesiadkowego.
Wartość projektu „Rozwój zrównoważonego transportu publicznego w Gdyni poprzez inwestycje infrastrukturalne, m.in. utworzenie węzła integracyjnego Gdynia Chylonia” i wysokość dofinansowania:
Wartość projektu ogółem – 65 998 725 zł.
Wydatki kwalifikowane w projekcie – 53 657 500 zł. Dofinansowanie ze środków UE (Fundusz Spójności) – 40 243 125 zł. Projekt współfinansowany z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

ikona