1385 (1085) 2019-10-25 - 2019-11-07

Biuro Miejskiego Rzecznika Konsumentów ostrzega – odcinek 7

Biuro Miejskiego Rzecznika Konsumentów ostrzega:
– uważajmy na firmy pokazowe!
– bądźmy ostrożni, gdy obiecują wygraną, nagrodę i sprzęt czyniący cuda w okazyjnej cenie!
– uczestnicząc w spotkaniach organizowanych przez firmy pokazowe, możemy stracić oszczędności życia lub nieświadomie podpisać niekorzystną umowę kredytową!
Pamiętajmy! – Zaproszenie na pokazy naczyń, pościeli, sprzętu AGD, bezpłatne badania i wykłady o zdrowiu może być początkiem wielkich kłopotów. Sprzedawcy zwodzą i nie mówią całej prawdy klientom o podpisywanych umowach. Chcąc uniknąć niemiłej niespodzianki, nie kupujmy na prezentacjach!
Firmy pokazowe często prowadzą swoją działalność w sposób jawnie naruszający prawa konsumenta. Podczas prowadzonych przez nie pokazów, wykładów i prezentacji goście są poddawani manipulacjom, aby jak najszybciej podpisali umowę i wpłacili pieniądze bądź zaciągnęli kredyt. Na takim spotkaniu usłyszą zapewne, że okazyjna cena obowiązuje tylko w danym dniu i wyłącznie dla nich. Bardzo prawdopodobne, że wygrają prezent. Wszystkie te obietnice są niezgodne z prawdą i mają na celu zmanipulowanie gości, by podpisali umowę.
Jeśli damy się omamić i podpiszemy umowę, możemy zostać okłamani, że nie przysługuje nam prawo do odstąpienia od umowy! Pouczenie takie jest niezgodne z prawem, gdyż w przypadku umów zawieranych na pokazie odbywającym się poza siedzibą przedsiębiorcy mamy 14 dni, aby przemyśleć zakup i ewentualnie się z niego wycofać.
Biuro Miejskiego Rzecznika Konsumentów apeluje o ostrożność. Jeśli dostaniemy zaproszenia na bezpłatne badania medyczne lub pokaz, pamiętajmy, że często jest to wyłącznie pretekst, aby przyciągnąć nas na pokaz handlowy i skłonić do zakupu drogich i niepotrzebnych produktów lub usług.
Nie ulegajmy presji.
Pamiętaj też, że w razie wątpliwości możesz zgłosić się do Biura Miejskiego Rzecznika Konsumentów (ul. 10 Lutego 24, pokój numer 112 (pierwsze piętro)). Biuro czynne jest: w poniedziałki, wtorki, czwartki oraz piątki w godz. 8.00-16.00, natomiast w środy w godz. 8.00-17.00. Kontakt z pracownikami Biura możliwy jest także pod adresem poczty elektronicznej: biurorzecznikakonsumentow@gdynia.pl oraz nr. tel. 58 668 82 00.

ikona