1385 (1085) 2019-10-25 - 2019-11-07

Jak poruszać się wokół cmentarzy w okresie Wszystkich Świętych

Okres Wszystkich Świętych to czas wzmożonego ruchu na drogach oraz zmian organizacyjnych w funkcjonowaniu cmentarzy. W tym czasie na terenie miasta zostanie wprowadzona również dodatkowa komunikacja trolejbusowa i autobusowa. Warto więc pomyśleć o pozostawieniu samochodu pod domem i skorzystania z komunikacji miejskiej. Podpowiadamy, jak wygodnie w tym czasie dotrzeć do celu, gdzie zostawić samochód i jak poruszać się po mieście.
W związku z dniem Wszystkich Świętych od czwartku 31 października do soboty 2 listopada w rejonie gdyńskich nekropolii zostaną wprowadzone tymczasowe zmiany w organizacji ruchu.

ZMIANY W ORGANIZACJI RUCHU

CMENTARZ WITOMIŃSKI

Będzie obowiązywał jeden kierunek ruchu od skrzyżowania z ulicami Zielną i Bursztynową do skrzyżowania z ul. Warszawską.
Od strony ul. Warszawskiej na ul. Witomińską będą mogły wjechać jedynie autobusy komunikacji miejskiej oraz pojazdy służb miejskich. Pozostali uczestnicy ruchu, w tym taksówki, w rejon cmentarza będą mogli dojechać tylko od ul. Kieleckiej.
Z ul. Śląskiej w lewo w ul. Warszawską skręcić będą mogły jedynie autobusy komunikacji miejskiej oraz pojazdy służb miejskich. Przez skrzyżowanie ul. Śląskiej z al. Marsz. Piłsudskiego (Węzeł im. Franciszki Cegielskiej) w kierunku Chyloni będzie można przejechać jedynie przez wiadukt przebiegający nad jezdnią al. Marsz. Piłsudskiego. Zostanie zamknięta możliwość wyjazdu z ul. Zjazdowej na ul. Witomińską.
Na skrzyżowaniu ulic: Kieleckiej, Rolniczej, Witomińskiej i Konwaliowej nie będzie można skręcić w lewo z ul. Kieleckiej w ul. Konwaliową, a z ul. Witomińskiej będzie można wyjechać tylko w prawo w ul. Rolniczą.

Parkowanie

W związku z uruchomieniem specjalnych linii autobusowych zachęcamy do pozostawienia aut na parkingach zlokalizowanych w Śródmieściu oraz przy ul. Kazimierza Górskiego i rekomendujemy dojazd do cmentarza autobusem.
Podobnie jak w ubiegłych latach będzie można parkować na pasie ruchu ul. Witomińskiej pomiędzy ul. Zielną a główną bramą cmentarza (po stronie cmentarza). Na końcu tego odcinka zostanie wyznaczony tymczasowy postój taxi. Postój taxi znajdujący się naprzeciwko budynku Zarządu Cmentarzy Komunalnych zostanie zawieszony.
Parking zlokalizowany przy cmentarzu zostanie w całości przeznaczony na potrzeby osób niepełnosprawnych. Odcinek ul. Witomińskiej pomiędzy główną bramą cmentarza a ul. Warszawską zostanie objęty zakazem zatrzymywania się. Na parkingu zlokalizowanym przy bramie cmentarza będzie funkcjonowała pętla autobusowa.

CMENTARZ PRZY UL. SPOKOJNEJ

Organizacja ruchu w rejonie cmentarza będzie identyczna jak w ubiegłych latach. Obie strony ul. Spokojnej od skrzyżowania z ul. Wielkopolską do drogi dojazdowej do cmentarza, jak i ta droga zostaną objęte zakazem zatrzymywania. Z wlotu ul. Spokojnej na skrzyżowanie z ul. Wielkopolską będzie można skręcić tylko w prawo.
Kierowcy będą mogli skorzystać z parkingu zlokalizowanym przy ulicy Spokojnej za drogą dojazdową do cmentarza.

CMENTARZ MARYNARKI WOJENNEJ

Organizacja ruchu w rejonie cmentarza będzie identyczna jak w ubiegłych latach. Na ul. Miegonia oraz na ul. Muchowskiego zostanie wprowadzony jeden kierunek ruchu od ul. Dickmana do ul. Arciszewskich.

KOMUNIKACJA AUTOBUSOWA

W okresie Wszystkich Świętych, od 26 października do 3 listopada 2019 r., komunikacja miejska organizowana przez Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni funkcjonuje według zmienionych zasad. Ze względu na zmiany w organizacji ruchu drogowego, niekiedy konieczne staje się wprowadzanie zmian w trasach stałych linii w rejonie cmentarzy i uruchamianie połączeń dodatkowych.
Na liniach dodatkowych obowiązuje taryfa zwykła – wraz ze wszystkimi uprawnieniami do przejazdów ulgowych i bezpłatnych. Na liniach tych ważne są także bilety okresowe.

Szczegóły zmian w ofercie przewozowej w poszczególne dni przedstawione są poniżej.
W sobotę 26 października obowiązują rozkłady jazdy ważne w soboty.
Cmentarz Witomiński w Gdyni:
Funkcjonują linie 141 i 190 na swoich stałych trasach. Kursy na linii 190 zaplanowano częściej – co 10 minut.
Cmentarz Komunalny w Kosakowie:
– dodatkowe kursy na linii 105 w godzinach porannych,
– dodatkowa linia 305 – trasą linii 105 z Węzła F. Cegielskiej do Cmentarza Komunalnego w Kosakowie, ale bez zajazdu do Terminala Promowego i Elektrociepłowni.
W niedzielę 27 października obowiązują rozkłady jazdy ważne w niedziele i święta.
Cmentarz Witomiński w Gdyni:
– funkcjonują linie 141 i 190 na swoich stałych trasach, ze zwiększoną częstotliwością (kursy na linii 190 częściej – co 10 minut),
– linia trolejbusowa 27, obsługująca przystanek „Witomińska” przy ul. Warszawskiej, funkcjonuje ze zwiększoną częstotliwością (co ok. 20 minut) – z obsługą trolejbusami przegubowymi.
Cmentarz Komunalny w Kosakowie:
– dodatkowe kursy na linii 105 w godzinach porannych,
– dodatkowa linia 305 – z Węzła F. Cegielskiej do Cmentarza Komunalnego w Kosakowie – trasą linii 105, ale bez zajazdu do Terminala Promowego i Elektrociepłowni.
W poniedziałek i wtorek, 28 i 29 października obowiązywać będą rozkłady jazdy ważne w dni powszednie nauki szkolnej, bez żadnych zmian.
W środę 30 października obowiązywać będą rozkłady jazdy ważne w dni powszednie nauki szkolnej.
Dodatkowo w godz. ok. 9.00-16.00 zwiększona częstotliwość kursowania autobusów na linii 190 do Cmentarza Witomińskiego (kursy co 10 minut),
Dodatkowa linia 305 – trasą linii 105 z Węzła F. Cegielskiej do Cmentarza Komunalnego w Kosakowie, ale bez zajazdu do Terminala Promowego i Elektrociepłowni (łącznie z linią 105 kursy wykonywane co ok. 15 minut),
W czwartek 31 października obowiązywać będą rozkłady jazdy ważne w dni powszednie nauki szkolnej.
Cmentarz Witomiński w Gdyni
Ze względu na obowiązywanie jednego kierunku ruchu na odcinku ul. Witomińskiej w Gdyni (od Witomina do bramy cmentarza) i przewidywane w ciągu dnia utrudnienia w kursowaniu na tym odcinku pojazdów komunikacji miejskiej, autobusy linii 141 i 190 w obie strony kursują ul. Kielecką, przy czym kursy na tych liniach w kierunku z Witomina do Śródmieścia do godz. 8.00 i po godz. 19.00 wykonywane są ul. Witomińską.
Aby umożliwić dojazd do Cmentarza Witomińskiego, w godz. 8.00-19.00 uruchamia się linię 390, na trasie: Gdynia Dworzec Gł. PKP – Dworcowa – 10 Lutego (powrót Władysława IV – Jana z Kolna) – Władysława IV – al. Piłsudskiego – Śląska – Witomińska – Cmentarz Witomiński. Autobusy linii 390 zatrzymują się na przystankach linii 190 na jej trasie oraz dodatkowo na przystanku „3 Maja 01” przy ul. 10 Lutego, nie obowiązuje natomiast przystanek „Węzeł F. Cegielskiej 04” przy ul. Śląskiej w kierunku Dworca Gł. PKP.
Na linii 390 zaplanowano kursy z częstotliwością na bieżąco dostosowywaną do liczby pasażerów (nie rzadziej niż co 10 minut, w porach największego ruchu pasażerskiego odjazdy co 4-5 minut).
Ponadto, w godz. 9.00-17.00 uruchamiona została linia 392, na trasie: Witomino Leśniczówka – II MPS – Wielkokacka – Małokacka – Olimpijska – Sportowa – Górskiego – Droga Gdyńska – Śląska – Warszawska – Witomińska – Cmentarz Witomiński.
Linię 392 obowiązują wszystkie przystanki innych linii na jej trasie. Kursy zaplanowano co 20 minut.
Cmentarz Komunalny w Kosakowie
W celu ułatwienia dojazdu do Cmentarza Komunalnego w Kosakowie uruchamia się linię 305 z Węzła F. Cegielskiej, po trasie linii 105 w Gdyni (łącznie z linią 105 kursy zaplanowano co 15 minut).
Linię 386 obowiązują wszystkie przystanki innych linii na jej trasie. Kursy zaplanowano co 30 minut. Poza linią 386 dojazd do Cmentarza Komunalnego zapewniają autobusy linii 86 i 288.
Pozostałe, najistotniejsze zmiany w komunikacji miejskiej
Ze względu na uruchomienie linii 390 i 392, w godz. 9.00-17.00 zmniejsza się częstotliwość kursów na linii 190 (z trasą nieobejmującą w tym dniu ul. Witomińskiej) – do 20-30 minut.
Ze względu na zamknięcie ul. Zjazdowej w Gdyni oraz spodziewane trudności w przejeździe ul. Kwidzyńską, autobus linii 204 od ul. Tatrzańskiej do ul. Warszawskiej kursuje ulicami: Olsztyńską, Pomorską i Nowogrodzką.
W piątek 1 listopada – Uroczystość Wszystkich Świętych – Uroczystość obowiązywać będą sobotnie rozkłady jazdy.
Cmentarz Witomiński w Gdyni
Ze względu na obowiązywanie jednego kierunku ruchu na odcinku ul. Witomińskiej w Gdyni (od Witomina do bramy cmentarza) i przewidywane w ciągu dnia utrudnienia w kursowaniu na tym odcinku pojazdów komunikacji miejskiej, autobusy linii 141 i 190 w obie strony kursują ul. Kielecką, przy czym kursy na linii 141 z Witomina w kierunku Pogórza do godz. 7 i po godz. 21 wykonywane są ul. Witomińską.
Aby umożliwić dojazd do Cmentarza Witomińskiego, w godzinach 6:45-21 uruchamia się linię 390, na trasie: Gdynia Dworzec Gł. PKP – Dworcowa – 10 Lutego (powrót Władysława IV – Jana z Kolna) – Władysława IV – al. Piłsudskiego – Śląska – Witomińska – Cmentarz Witomiński. Autobusy linii 390 zatrzymują się na przystankach linii 190 na jej trasie oraz dodatkowo na przystanku „3 Maja 01” przy ul. 10 Lutego, nie obowiązuje natomiast przystanek „Węzeł F. Cegielskiej 04” przy ul. Śląskiej w kierunku Dworca Gł. PKP.
Na linii 390 zaplanowano kursy z częstotliwością na bieżąco dostosowywaną do liczby pasażerów (nie rzadziej niż co 10 minut, w porach największego ruchu pasażerskiego odjazdy nawet co 1 minutę).
Ponadto, w godzinach 8-19 uruchamia się linię 392, na trasie: Witomino Leśniczówka – II MPS – Wielkokacka – Małokacka – Olimpijska – Sportowa – Górskiego – Droga Gdyńska – Śląska – Warszawska – Witomińska – Cmentarz Witomiński.
Linię 392 obowiązują wszystkie przystanki innych linii na jej trasie. Kursy zaplanowano co 10-15 minut.
Cmentarz Komunalny w Kosakowie
W celu ułatwienia dojazdu do Cmentarza Komunalnego w Kosakowie, w szerszym zakresie (w godz. 7.00-19.30) i częściej (kursy co ok. 10 minut) zaplanowano funkcjonowanie linii 105.
Ponadto w godz. 8.00-17.30 uruchamia się linię autobusową 305, na trasie: Gdynia Węzeł F. Cegielskiej – Kielecka – Śląska – al. Zwycięstwa – Władysława IV – 10 Lutego – Podjazd – Morska – Estakada Kwiatkowskiego – Unruga – Czernickiego – Kosakowo – Pierwoszyno – Kosakowo Cmentarz Komunalny. Kursy na linii 305 zaplanowano co 10 minut.
Do obsługi Cmentarza w Kosakowie przewidziano w godz. 8.30-17.30 także dodatkową linię 273, na trasie: Gdynia Chylonia Dw. PKP – Kartuska – Morska – Rumia: Sobieskiego – Rumia Dworzec PKP – Starowiejska – Derdowskiego – Dębogórska – Żołnierzy I Dywizji WP – Kazimierz – Kosakowo: Rzemieślnicza – Kosakowo Cmentarz Komunalny. Powrót do Chyloni zaplanowano trasą linii 173, przez Dębogórze. Linię 273 obowiązują wszystkie przystanki innych linii na jej trasie. Kursy zaplanowano co 20-40 minut, w koordynacji z kursami na linii 173.

Pozostałe, najistotniejsze zmiany w komunikacji miejskiej

W celu zapewnienia bezpośredniego połączenia Dąbrowy i Chwarzna z cmentarzami na Oksywiu, autobusy linii pospiesznej K w godz. 9.00-17.00 kursować będą wariantem trasy przez Oksywie Dolne i Górne, przy czym dodatkowo dla nich obowiązują przystanki „Arciszewskich” n/ż i „Muchowskiego”. Uruchamia się także dodatkowe kursy na tej linii.
Na linii 197, obsługującej cmentarze w Cisowie, Leszczynkach i na Oksywiu, w godz. 9.00-17.00 przewidziano zwiększenie częstotliwości kursów do 20 minut.
Linia 105 funkcjonuje w skróconej relacji: Gdynia Redłowo Szpital – Kosakowo Cmentarz Komunalny, przy czym – ze względu na wprowadzenie jednego kierunku ruchu na ul. Rzemieślniczej w Kosakowie – autobusy dojeżdżają do Cmentarza Komunalnego w Kosakowie przez Pierwoszyno (powrót z cmentarza odbywa się stałą trasą). Dodatkowo, w godz. 9.00-17.00 z trasy linii 105 wyłącza się zajazdy do Terminala Promowego i Elektrociepłowni.
W relacji: Kosakowo Cmentarz Komunalny – Mechelinki Przystań funkcjonuje linia zastępcza 905. Ze względu na wprowadzenie jednego kierunku ruchu na ul. Rzemieślniczej w Kosakowie, autobusy linii 905 z cmentarza do Mechelinek kursują przez Pierwoszyno.
Bilety jednoprzejazdowe skasowane w autobusie 105 uprawniają do przesiadki na autobus linii 905 i kontynuowania podróży przez 120 minut od skasowania. Analogiczne rozwiązanie obowiązuje przy przesiadkach z linii 905 na 105.
Aby umożliwić dojazd w pobliże cmentarzy w Cisowej, Leszczynkach, Witominie i Wielkim Kacku, uruchamia się linię trolejbusową 327, na trasie: Cisowa Sibeliusa – Morska – Warszawska – Śląska – al. Zwycięstwa – Wielkopolska – Chwaszczyńska – Nowowiczlińska – Karwiny Tesco. Kursy na linii 327 zaplanowano co 7-15 minut.
Dojazd do cmentarza przy ul. Spokojnej zapewni linia 380, na trasie: Redłowo SKM – Stryjska – al. Zwycięstwa – Wielkopolska – Spokojna Cmentarz. Kursy na linii 380 zaplanowano co 30 minut. Ponadto, kurs linii 180 z Karwin Tuwima w godzinach porannych przewidziano z zajazdem na ul. Spokojną.
W godz. 8.00-17.00, na podstawie specjalnego rozkładu jazdy, uruchamia się linię 288.
Ze względu na zamknięcie ul. Zjazdowej autobus linii 204 od ul. Tatrzańskiej do ul. Warszawskiej kursuje ulicami: Olsztyńską, Pomorską i Nowogrodzką.
Z uwagi na zmiany w organizacji ruchu, nie funkcjonują linie midibusowe 203 i 287.
Ze względu na dodatkowe kursy ze Śródmieścia do Pogórza Dolnego, autobusy linii 170 w godz. 8.45-16.30 zaplanowano co 30 minut.
Z powodu nieobsługiwania Cmentarza Witomińskiego, kursy linii 190 w godz. 9.00-18.00 zaplanowano co 40 minut.
W sobotę 2 listopada obowiązywać będą rozkłady jazdy ważne w dni powszednie nauki szkolnej.
Cmentarz Witomiński w Gdyni
Ze względu na obowiązywanie jednego kierunku ruchu na odcinku ul. Witomińskiej w Gdyni (od Witomina do bramy cmentarza) i przewidywane w ciągu dnia utrudnienia w kursowaniu na tym odcinku pojazdów komunikacji miejskiej, autobusy linii 141 i 190 w obie strony kursują ul. Kielecką, przy czym kursy na linii 141 z Witomina w kierunku Pogórza do godz. 8.00 i po godz. 19.00 wykonywane są ul. Witomińską.
Aby umożliwić dojazd do Cmentarza Witomińskiego, w godz. 8.00-19.00 uruchamia się linię 390, na trasie: Gdynia Dworzec Gł. PKP – Dworcowa – 10 Lutego (powrót Władysława IV – Jana z Kolna) – Władysława IV – al. Piłsudskiego – Śląska – Witomińska – Cmentarz Witomiński. Autobusy linii 390 zatrzymują się na przystankach linii 190 na jej trasie oraz dodatkowo na przystanku „3 Maja 01” przy ul. 10 Lutego, nie obowiązuje natomiast przystanek „Węzeł F. Cegielskiej 04” przy ul. Śląskiej w kierunku Dworca Gł. PKP.
Na linii 390 zaplanowano kursy z częstotliwością na bieżąco dostosowywaną do liczby pasażerów (nie rzadziej niż co 10 minut, w porach największego ruchu pasażerskiego odjazdy co 4-5 minut).
Ponadto, w godz. 9.00-17.00 uruchamia się linię 392, na trasie: Witomino Leśniczówka – II MPS – Wielkokacka – Małokacka – Olimpijska – Sportowa – Górskiego – Droga Gdyńska – Śląska – Warszawska – Witomińska – Cmentarz Witomiński.
Linię 392 obowiązują wszystkie przystanki innych linii na jej trasie. Kursy zaplanowano co 15 minut.
Cmentarz Komunalny w Kosakowie
W godzinach porannych uruchamia się dodatkowe kursy na linii 105.
W celu ułatwienia dojazdu do Cmentarza Komunalnego w Kosakowie uruchamia się linię 305 z Węzła F. Cegielskiej, po trasie linii 105 w Gdyni (łącznie z linią 105 kursy zaplanowano co 10 minut).
W celu zapewnienia bezpośredniego połączenia Dąbrowy i Chwarzna z cmentarzami na Oksywiu, autobusy linii pospiesznej K w godz. 9-17 kursują wariantem trasy przez Oksywie Dolne i Górne, przy czym dodatkowo dla nich obowiązują przystanki „Arciszewskich” n/ż i „Muchowskiego”. Uruchamia się także dodatkowe kursy na tej linii.
Ze względu na uruchomienie linii 390 i 392 do cmentarza Witomińskiego, w godz. 9-17 zmniejszona zostaje częstotliwość kursów na nieobsługującej cmentarza linii 190 – do 40 minut.
W niedzielę 3 listopada obowiązywać będą rozkłady jazdy ważne w niedziele i święta.
Aby ułatwić dojazd do Cmentarza Witomińskiego, w godz. 9.00-17.00 częściej kursują autobusy linii 190 – co 10 minut.
Dojazd w bezpośrednią bliskość cmentarzy będzie możliwy jedynie komunikacją miejską. Na wielu skrzyżowaniach autobusy i trolejbusy będą traktowane priorytetowo w stosunku do samochodów osobowych, przez co czas przejazdu naszych pojazdów będzie krótszy niż samochodem, dlatego tym bardziej zachęcamy do skorzystania z oferty Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni.

ikona