1392 (1092) 2019-12-20 - 2020-01-02

Bohaterowie są wśród nas

Bohaterem Gdyni została Maria Piradoff-Link // fot. Paweł Kukla

Bohaterem Gdyni została Maria Piradoff-Link // fot. Paweł Kukla

Znamy już Bohaterów Gdyni wyłonionych w plebiscycie „Z miłości do Gdyni”. Główną nagrodę przyznano Marii Piradoff-Link, założycielce i społecznemu kustoszowi Mini Muzeum "Bankowiec" w Gdyni, propagatorce gdyńskiego modernizmu i aktywnej działaczce społecznej. Kapituła Nagrody wręczyła również szereg wyróżnień, wśród których znaleźli się działacze społeczni i pasjonaci. Uroczysta Gala Finałowa odbyła się w niedzielę, 15 grudnia, w Galerii Klif.

Zdobywców wyróżnień i nagrody głównej wskazała Kapituła Nagrody. Jej członkowie – Michał Guć, wiceprezydent Gdyni, Dariusz Małszycki, badacz dziejów Gdyni i autor „Nowego gdyńskiego bedekera”, Mariola Rogóż, dyrektor Galerii Klif i organizator konkursu, Wiktor Pilarczyk prezes Polska Press, wydawcy „Dziennika Bałtyckiego”, partnera plebiscytu oraz Mariusz Szmidka, redaktor naczelny „Dziennika Bałtyckiego” - nie mieli łatwego zadania, bowiem wszyscy kandydaci do tytułu to osoby niezwykłe, pełne pasji i chęci do działania dla wspólnego dobra gdyńskiej społeczności.

- Centra handlowe nie są już tylko miejscem zakupów. Patrząc na to co się dzieje w Gdyni pomyśleliśmy, że fajnie będzie poruszyć ludzi i zrobić coś dla gdynian. Stąd pomysł wypracowany razem z miastem, Muzeum Miasta Gdyni i Dziennikiem Bałtyckim – wyjaśnia Mariola Rogóż, dyrektor Galerii Klif.

Do wielkiego finału akcji „Z miłości do Gdyni” zakwalifikowało się 32 uczestników: 18 pań i 14 panów.


- Gdynianie to ludzie aktywni. Wielu mieszkańców naszego miasta to ludzie niezwykli, którzy robią wspaniałe rzeczy. Ta inicjatywa, by te osoby nagrodzić, bardzo nas ucieszyła. Stąd wspólnie z Galerią Klif, Dziennikiem Bałtyckim organizujemy ten konkurs. Jako Kapituła nie mieliśmy łatwego zadania. Działalność zgłoszonych osób trudno porównać. Każdy z nich robi coś na innym polu, kreuje ciekawe wydarzenia i działania – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.

Nagrodę Główną przyznano Marii Piradoff-Link, założycielce i społecznemu kustoszowi Mini Muzeum "Bankowiec" w Gdyni, propagatorce gdyńskiego modernizmu i aktywnej działaczce społecznej. Oprócz zdobytego tytułu laureatka otrzymała Kartę Zakupową do Galerii Klif o wartości 5 tysięcy złotych.

- Czuję się dumna, bo naprawdę robię to wszystko bezinteresownie. To moja pasja, jestem społecznicą. Dzisiejszy dzień bardzo mnie wzruszył. Nie jest to moja pierwsza nagroda. Każda sprawia mi przyjemność, ale ta jest taka typowo gdyńska – komentuje laureata Nagrody Głównej Maria Piradoff-Link.

Bohaterem Gdyni została Maria Pariadoff-Link // fot. Paweł Kukla

Decyzją Kapituły przyznane zostały również:

Wielkie Wyróżnienie (nagroda o wartości 1000 zł):
  • Dorota Twarowska – nauczycielka IX LO, organizatorka gdyńskich gier miejskich

Wyróżnienia (nagroda o wartości 300 zł):
  • Agnieszka Nowicka – organizatorka akcji „Serce od Serca”
  • Urszula Kubicka-Formela – organizatorka pochodu na rzecz tolerancji dla osób z autyzmem
  • Marta Czachor – animatorka społeczności osób z niepełnosprawnością
  • Arkadiusz Brzęczek – społecznik, pasjonat Gdyni, autor książki „Sekrety gdyńskich kamienic”
  • Magdalena Kardynał – aktywnie wspiera kobiety walczące z rakiem piersi
  • Marian Niemierkiewicz – równolatek Gdyni, propagujący miasto swoimi ciekawymi wspomnieniami
  • Barbara Kaszuba – promotorka Gdyni i Kaszub, prowadzi Kaszubską Fundację Pomocy Potrzebującym

W internetowym plebiscycie Nagrodę Publiczności (o wartości 2000 zł)zdobyła Judyta Bork, założycielka "Bazarku na rzecz hospicjów” w celu niesienia pomocy podopiecznym hospicjów na terenie całej Polski.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona

Zobacz także