1392 (1092) 2019-12-20 - 2020-01-02

Gdynianki w najwyższych górach świata

W październiku 2019 roku Klub Sportowy Polskie Himalaje zorganizował wyprawę trekkingową w Himalaje ku czci Jerzego Kukuczki, w 30. rocznicę jego śmierci. Wśród osób wyróżnionych w projekcie Polskie Himalaje znalazły się dwie gdynianki: Joanna Orlińska oraz Monika Todorow-Wrycza.
O swoich przeżyciach z tej niesamowitej podróży opowiadały podczas wizyty w Urzędzie Miasta Gdyni, gdzie przyjął je wiceprezydent Marek Łucyk.
Łącznie w projekcie wzięło udział ponad 30 uczestników podzielonych na 3 grupy.
Gdynianki, które znalazły się w projekcie, dwa lata temu zdobyły najwyższy wulkan świata Ojos De Salado w Chile. Poza nimi, w wyprawie w najwyższe pasmo gór świata brał również udział Janusz Kalinowski - wiceprezes klubu sportowego Polskie Himalaje, kierownik grupy, urodzony w Gdyni i związany z miastem z morza do 14 roku życia, a także Jerzy Natkański, doświadczony himalaista, dyrektor Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki.
Wyprawa przypadła w szczególnym roku 80-lecia polskiego himalaizmu, związanego z wejściem na Nanda Devi East w 1939 roku. W niezwykłą podróż Joanna Orlińska oraz Monika Todorow-Wrycza zabrały ze sobą polską flagę z wypisaną charakterystyczną czcionką nazwą miasta.

ikona