1392 (1092) 2019-12-20 - 2020-01-02

Gdyńskie mistrzostwa docenione

Nagroda specjalna ufundowana przez Marszałka Województwa Pomorskiego trafia do Tomasza Chamery (z prawej), prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego. W środku Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, fot. Joanna Zielińśka/facebook

Nagroda specjalna ufundowana przez Marszałka Województwa Pomorskiego trafia do Tomasza Chamery (z prawej), prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego. W środku Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, fot. Joanna Zielińśka/facebook

W lipcu Gdynię odwiedziło ponad 400 najzdolniejszych młodych żeglarzy z całego świata, a Hempel Młodzieżowe Mistrzostwa Świata Polska 2019 okazały się sporym sukcesem organizacyjnym. Doceniono to podczas tegorocznej XI Pomorskiej Gali Żeglarskiej - nagroda specjalna za organizację mistrzostw trafiła do Tomasza Chamery z Polskiego Związku Żeglarskiego.

Latem tego roku w Gdyni gościła jedna z podstawowych imprez żeglarskich, która skupia elitę z całego świata. Miasto przyjęło ponad 400 zawodników z 66 państw, który na wodach zatoki rywalizowali w dziewięciu klasach. To Hempel Młodzieżowe Mistrzostwa Świata Polska 2019. Wydarzenie i jego organizację doceniono w kraju i zagranicą, a w tym tygodniu zostało wyróżnione podczas lokalnej XI Pomorskiej Gali Żeglarskiej.

Podczas gali, na której co roku są wręczane „Kryształowe Żagle” dla najlepszych postaci regionalnego żeglarstwa wręczono także nagrodę specjalną ufundowaną przez Marszałka Województwa Pomorskiego, Mieczysława Struka. Laur za organizację młodzieżowych mistrzostw w Gdyni odebrał Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

- Było to wielkie święto żeglarstwa, wszyscy chwalili znakomitą atmosferę podczas regat i doskonałą organizację. Po mistrzostwach zebraliśmy znakomite oceny i recenzje praktycznie w każdym aspekcie, od samej organizacji regat na wodzie, przez wolontariat i atrakcje na brzegu, po walory miasta. Wysoko zawiesiliśmy poprzeczkę kolejnym organizatorom mistrzostw, wręcz wyznaczyliśmy nowe standardy – mówił Tomasz Chamera.

- Natura obdarzyła Gdynię świetnymi warunkami dla żeglarstwa, dlatego warto organizować w naszym mieście imprezy światowego formatu. Regaty wypadły wręcz wzorowo, a to dzięki dobrej infrastrukturze i doświadczeniu, które zbieramy już od 16 lat, organizując m.in. największe w Polsce regaty Volvo Gdynia Sailing Days. Warto podkreślić, że z perspektywy kibica trasy regatowe w Gdyni można oglądać z najpiękniejszych punktów miasta, czyli Bulwaru Nadmorskiego, plaży czy Kamiennej Góry, co samo w sobie zachęca do wspierania żeglarzy – podsumowała Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

To impreza z kilkudziesięcioletnią historią - pierwsze młodzieżowe mistrzostwa świata w żeglarstwie odbyły się w 1971 roku w Szwecji. Wówczas wystartowali w nich zawodnicy z 16 krajów, podczas gdy w Gdyni można było obserwować zmagania żeglarzy z aż 66 państw. Mistrzostwa toczyły się m.in. w klasach 420, 29er, Laser Radial, RS:X czy Nacra 15.

Więcej „gdyńskich” nagród


Same „Kryształowe Żagle" są z kolei nagrodami Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, które przyznaje się raz do roku, a w roli gospodarzy uroczystości zmieniają się pomorskie ośrodki żeglarskie.

Nagrodzeni podczas tegorocznej gali, fot. Joanna Zielińska / facebook

Specjalna nagroda dla organizatora mistrzostw to nie jedyny gdyński akcent wśród laureatów – nagrodzono także Sławomira Wierzchowskiego z Yacht Klubu Stal Gdynia w kategorii „Pomorski Edukator Żeglarstwa Roku 2019”, Jachtklub Morski Roda za cykl Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski – samotników i Start-Up Paweł Wilkowski za cykl załóg dwuosobowych w kategorii „Pomorskie Żeglarskie Wydarzenie Roku 2019”, „Pomorskim Żeglarskim Klubem Roku 2019” uznano YKP Gdynia, a „Kryształowym Żaglem” w kategorii „Przyjaciel Pomorskiego Żeglarstwa Roku 2019” uhonorowano m.in. Fundację Rozwoju Polskiego Żeglarstwa Regatowego, Dalmor Property Management i Szkołę Morską w Gdyni.

  • ikonaOpublikowano: 19.12.2019 10:37
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (k.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 19.12.2019 10:37
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona