1393 (1093) 2020-01-03 - 2020-01-09

Zmiany w segregacji odpadów w 2020 roku

Najważniejszą nowością wchodzącą w życie od 1 stycznia 2020 roku, będzie obowiązek selektywnego zbierania bioodpadów z naszych kuchni, które trzeba będzie wrzucać do nowych pojemników koloru brązowego.
Efektem, przy rzetelnym podejściu mieszkańców do selektywnej zbiórki bioodpadów, będzie ich prawidłowe zagospodarowanie. Mieszkańcy zabudowy jednorodzinnej moga stosować kompostowniki, w których w naturalny sposób resztki jedzenia, opadłe liście, zeschłe rośliny ulegają rozkładowi tworząc dobrej jakości kompost, a następnie przenikając do gleby czy wody, krążą w przyrodzie dając życie kolejnym organizmom.
Kompostownik to też oszczędność.
Mieszkańcy, którzy nie mają możliwości zagospodarowania bioodpadów w kompostownikach przydomowych, powinni zbierać je w osobnych pojemnikach koloru brązowego, które opróżnia firma wywozowa odbierająca odpady z terenu gminy i dostarczy je do regionalnej instalacji przetwarzania odpadów komunalnych. Tam po wstępnym oczyszczeniu zostaną one skierowane do odpowiednich instalacji pozwalających przekształcić je w nawóz lub biogaz do produkcji energii elektrycznej i ciepła.
Do brązowych pojemników wrzucamy: resztki warzyw i owoców, przetwory maczne, przeterminowane słodycze, skorupki jaj i fusy.
Nie wrzucamy tam: trawy, liści, gałęzi (są to odpady zielone), olejów, mięsa, nabiału, żwirku, pieluch (to wrzucamy do zmieszanych) oraz choinek, które zostaną odebrane według harmonogramu i popiołu, który wrzucamy do metalowych pojemników.
Zmianą będzie także obowiązek wrzucania tzw. odpadów wielomateriałowych, czyli na przykład kartonów po mleku czy sokach, do pojemnika żółtego (na tworzywa sztuczne), a nie, jak dotychczas, do pojemnika niebieskiego (na papier).
Dotychczasowe, dobrze przyjęte przez mieszkańców rozwiązania pozostaną. Mowa tu o odbiorze tzw. dużych elektrośmieci „na telefon”, telefonicznym powiadamianiu o terminach odbioru poszczególnych kategorii odpadów, odbiorze odpadów zielonych, drzewek świątecznych oraz popiołu z domowych palenisk.

ikona