1399 (1099) 2020-02-21 - 2020-02-27

Zmarł Jerzy Gruza. Wybitny reżyser i aktor miał 87 lat

16 lutego w Warszawie zmarł Jerzy Gruza, reżyser i scenarzysta filmowy, telewizyjny i teatralny, aktor, twórca seriali „Wojna domowa” i „Czterdziestolatek”. W latach 80. dyrektor i reżyser Teatru Muzycznego. Miał 87 lat.
Jerzy Gruza urodził się 4 kwietnia 1932 r. w Warszawie. Polski reżyser i scenarzysta, okazjonalnie aktor filmowy. Twórca wielu programów i widowisk telewizyjnych. W latach 80. dyrektor i reżyser Teatru Muzycznego.
Znany jednak przede wszystkim jako twórca scenariuszy i reżyser seriali: „Wojna domowa”, „40-latek”, „40-latek. 20 lat później” czy „Tygrysy Europy” oraz filmów: „Dzięcioł”, „Na samym dnie”, „Przeprowadzka”, „Motylem jestem, czyli romans 40-latka”, „Alicja”, czy „Pierścień i róża”.
W swoim dorobku ma także wiele wybitnych spektakli zrealizowanych dla Teatru Telewizji, m.in.: „Król Edyp” SofoklesaGustawem Holoubkiem, „Mieszczanin Szlachcicem” Moliera z Bogumiłem Kobielą, „Wizyta Starszej Pani” Friedricha Durrenmata z Barbarą Kraftówną, „Romeo i Julia” Williama Szekspira z Krzysztofem Kolbergerem, czy „Rewizor” Mikołaja Gogola z Tadeuszem Łomnickim.
Dyplom Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi uzyskał w 1985 r., będąc już autorem kultowych polskich seriali telewizyjnych i mając w swoim dorobku kilkadziesiąt cenionych realizacji filmowych i teatralnych. Przez blisko 30 lat – od połowy lat 50 – związany był z Telewizją Polską, dla której przygotowywał spektakle Teatru Telewizji oraz liczne programy i widowiska rozrywkowe i muzyczne.
W 1983 r. Jerzy Gruza przeniósł się – zawodowo i życiowo – do Gdyni, gdzie przez 8 lat kierował zespołem Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej. Na okres jego współpracy z gdyńską sceną przypadają jej „złote lata”. Otworzyła je premiera „Skrzypka na dachu”, wystawionego po raz pierwszy w Polsce, 20 lat po nowojorskiej premierze. Spektakl ten odniósł ogromny sukces nie tylko w Gdyni, ale też w całej Polsce i za granicą, podbijając publiczność podczas tournée gdyńskiego zespołu. Następne lata to kolejne premiery musicalowe: „My Fair Lady”, „Jesus Christ Superstar”, „Les Miserables”, „Człowiek z la Manchy” i „Żołnierz Królowej Madagaskaru”.
23 września 2017 r., podczas gali finałowej 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, odebrał Platynowe Lwy. To nagroda przyznawana przez Komitet Organizacyjny Festiwalu w uznaniu dla całokształtu twórczości laureata.

ikona