1400 (1100) 2020-02-28 - 2020-03-05

Wszystko, co trzeba wiedzieć o koronawirusie

Kaszel, duszności, gorączka, bóle mięśniowe i zmęczenie – to najczęstsze objawy zarażenia koronawirusem. W związku z rosnącą liczbą zachorowań na świecie Gdynia przypomina, jak skutecznie chronić się i reagować na wirus.
Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Jej najczęstszymi objawami są gorączka, kaszel, duszności, ogólne zmęczenie i bóle mięśni. Wirus przenosi się drogą kropelkową.
Najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem zarejestrowano w Chinach (99%). Następnie został on „przyniesiony” przez nieświadome, zarażone osoby do innych krajów. Mapę przypadków zarażenia można obserować pod linkiem https://bit.ly/37Yna0Q.
Pozostajemy w kontakcie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym, z uwagą śledzimy też informacje z całego kraju i świata. – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Działania związane z przygotowaniami na wypadek pojawienia się w Polsce przypadków zarażeń koronawirusem koordynowane są na poziomie krajowym. W tym momencie ważne jest stosowanie podstawowych zasad profilaktyki.
Ponieważ aktualnie nie ma przeciwko niemu szczepionki, należy stosować inne metody zapobiegania zakażeniu.
Na chwilę obecną w Gdyni nie odnotowano przypadków zakażenia koronawirusem. Aby skutecznie się przed nim chronić należy stosować te metody, które zwykle stosujemy w przypadku chorób przenoszonych drogą kropelkową, a zatem higiena rąk, higiena kaszlu, zdrowy tryb życia – lek. med. Tomasz Kiliński, Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdyni – Jeżeli chodzi o nadmorskie położenie Gdyni i obecność portu, to nie jest ono zagrożeniem. Jeżeli na statku pojawiłby się przypadek zarażenia, to cała jednostka zostałaby objęta kwarantanną. Łatwiej koronawirus może rozprzestrzenić się poprzez szybkie środki transportu, jak samoloty czy autokary.
Ministerstwo Zdrowia przekazuje konkretne zalecenia związane z profilaktyką chorób przenoszonych drogą kropelkową oraz z występowaniem objawów typowych dla koronawirusa SARS-Cov-2. W przypadku ich występowania oraz kontaktu z osobą zarażoną lub chorą należy bezzwłocznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną. W Gdyni to Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna (ul. Starowiejska 50, tel. 58 620 17 98 lub 58 620 57 44).
Narodowy Funszusz Zdrowia uruchomił działającą 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu infolinię poświęconą koronawirusowi: 800 190 590.
Chcąc uniknąć zarażenia, należy zadbać o podstawy higieny, takie jak częste mycie rąk. Podczas kaszlu lub kichania należy zakryć usta i nos – najlepiej chusteczką lub zgiętym łokciem. Chusteczkę należy wyrzucić do zamkniętego kosza, a ręce umyć. Kaszel i kichanie przyczynia się do rozprzestrzeniania się zarazków i wirusów.
Przebywając w towarzystwie osoby chorej, warto zachować od niej odległość co najmniej 1 metra. Osoba taka wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu. Przebywanie zbyt blisko niesie ryzyko wdychania ich, wraz z zarazkami lub wirusem.
Nie zaleca się używania masek na twarz przez zdrowych ludzi. Światowa Organizacja Zdrowia doradza racjonalne stosowanie maseczek, tylko wtedy, gdy występują objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie), podejrzewa się u siebie infekcję SARS-Cov-2 przebiegającą z łagodnymi objawami lub opiekuje się osobą z podejrzeniem infekcji SARS-Cov-2. Sprzęt powinien być oznakowany znakiem CE.
Jeśli zaobserwujemy u siebie występowanie, któregoś z objawów, tj. kaszlu, trudności w oddychaniu, gorączki czy ogólnego osłabienia, powinniśmy zgłosić się do szpitalnego oddziału chorób zakaźnych.
W Gdyni i najbliższej okolicy są to:
– Oddział Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych (ul. Powstania Styczniowego 9B, Gdynia)
– II Oddział Chorób Zakaźnych (ul. Mariana Smoluchowskiego 18, Gdańsk
– IV Oddział Obserwacyjno-Zakaźny (ul. Mariana Smoluchowskiego 18, Gdańsk
– IX Oddział Obserwacyjno-Zakaźny dla Dzieci (ul. Mariana Smoluchowskiego 18, Gdańsk).

ikona