1402 (1102) 2020-03-13 - 2020-03-19

Klasówka w aplikacji, angielski przez Skype

Uczniowie mogą skupić się na tym, co mówi nauczyciel, podczas gdy notatki automatycznie przenoszą się z tablicy do ich aplikacji, a rozmowa na żywo z brazylijskimi naukowcami to praktyczna lekcja angielskiego. Tak w praktyce działają technologie, które zastosowano w jedynej w Polsce Flagowej Szkole Microsoft, czyli Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 8 na Chwarznie-Wiczlinie.
Mijają pierwsze miesiące funkcjonowania ZSO nr 8 w nowym kompleksie. Nowoczesna placówka to projekt, który przez innowacje i użycie nowych technologii wynosi codzienną edukację na zupełnie nowy poziom. Jest jedną z zaledwie 21 szkół na całym świecie, które są częścią programu Flagowych Szkół Microsoft (Microsoft Flagship School).
O nowych możliwościach, z których będą mogli korzystać uczniowie i nauczyciele wiadomo było jeszcze przed symbolicznym pierwszym dzwonkiem. Teraz rozwiązania przygotowane dla szkoły przez Microsoft zostały już sprawdzone w praktyce.
Szkoła z założenia łączy ze sobą dwa światy – cyfrowy i analogowy. Część tradycyjnych rozwiązań, znanych od lat w każdej polskiej szkole udało się z powodzeniem zastąpić nowymi technologiami.
– Pierwsze miesiące funkcjonowania tej modelowej placówki udowodniły, że technologia jest w stanie skutecznie wspierać edukację i stopniowo zmieniać jej oblicze, przynosząc przy tym bardzo dużo korzyści uczniom i nauczycielom – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
Zadanie do wykonania w grupach? Teraz nie wymaga już spotykania się po lekcjach. Przy wykorzystaniu aplikacji Microsoft Sway uczniowie mogą podzielić się np. etapami tworzenia wspólnej prezentacji, gdzie każdy z nich odpowiada za konkretne fragmenty. Przepisywanie notatek z tablicy do zeszytu? Przy wykorzystaniu OneNote nauczyciel, wykorzystując interaktywną tablicę błyskawicznie przenosi swoje notatki do elektronicznych zeszytów wszystkich uczniów.
Szczególnie ciekawe są lekcje angielskiego, które dzięki Skype in the Classroom często są połączeniem z ludźmi z innych stron świata. Młodsze klasy chętnie rozmawiają z rówieśnikami z egzotycznych dla nich państw, ucząc się przy tym odmiennych kultur. Starsi uczniowie nawiązują kontakt z brazylijskimi naukowcami i w języku angielskim rozmawiają z nimi o tym, jak wycinki dżungli mogą wpłynąć na ekosystem.
Tradycyjne sprawdziany częściowo zastępują szybsze i ciekawsze testy stworzone za pomocą Microsoft Forms, gdzie uczniowie mogą rozwiązywać zadania na własnych urządzeniach i szybciej poznać wyniki. Sami nauczyciele korzystają z Microsoft Education Centre – platformy pozwalającej podnosić umiejętności w kursach online czy skorzystać z gotowych, już sprawdzonych scenariuszy lekcji. Zarówno uczniowie, nauczyciele, ale i rodzice mają też dostęp do pakietu Office 365, również we własnych domach.
Przypomnijmy, że symboliczny pierwszy dzwonek w nowym Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gdyni zadzwonił we wrześniu 2019 roku. W skład zespołu wchodzi Szkoła Podstawowa nr 37 oraz XVII Liceum Ogólnokształcące. W czterokondygnacyjnym budynku (wraz z podstawówką) jest miejsce dla około 700 uczniów w 26 oddziałach.

  • ikonaOpublikowano: 12.03.2020 14:47
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 12.03.2020 14:47
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona