1402 (1102) 2020-03-13 - 2020-03-19

W trosce o zdrowie mieszkańców

Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek, po naradzie z Zespołem ds. koronawirusa, powziął następujące decyzje mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się patogenu i ograniczanie ryzyka zakażenia.


komunikat
W trosce o zdrowie wszystkich mieszkańców i poczuciu odpowiedzialności za miasto powołałem specjalny zespół zadaniowy, w skład którego wchodzą członkowie Kolegium Prezydenta Gdyni. Jego zadaniem jest koordynacja wszelkich działań, w tym informacyjnych, związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Oczywiście działa także zgodnie z przepisami sztab kryzysowy. Grupą najbardziej podatną na działania wirusa są osoby starsze i chore dlatego w pierwszej kolejności prewencyjnie odwołaliśmy zajęcia dla seniorów organizowane przez Centrum Aktywności Seniora i Gdyńskie Centrum Sportu – mówi prezydent Wojciech Szczurek. – Na bieżąco monitorujemy sytuację, która jest dynamiczna. Nie ma powodów do paniki, należy natomiast zapobiegawczo wykazać się roztropną odpowiedzialnością – dodaje prezydent.
Do odwołania nie będą prowadzone lekcje i zajęcia w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych oraz w przedszkolach. W szkołach odwołane są wszelkie imprezy oraz zajęcia dodatkowe, edukacyjne, sportowe, integracyjne, w tym organizowane w ramach programu Szkół Otwartych.
Nie będzie działał także Młodzieżowy Dom Kultury oraz Poradnie Psychologiczno–Pedagogiczne. Nie działają także żłobki.
Do odwołania zamknięte pozostaną: Teatr Muzyczny i Teatr Miejski, Gdyńskie Centrum Filmowe, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Emigracji, Konsulat Kultury, wszystkie biblioteki miejskie, wszystkie baseny miejskie, Centrum Nauki Experyment, Centrum Konferencyjne w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym, InfoBox, Miejska Informacja Turystyczna, Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych, Punkty Nieodpłatnej Pomocy Prawnej i Biura Porad Obywatelskich, Gdynia Arena, Stadion Miejski i Narodowy Stadion Rugby, wszystkie Przystanie, Klub Abstynenta Krokus, wszystkie świetlice socjoterapeutyczne, wszystkie placówki wsparcia dziennego SPOT, Wymiennikownia, Lodowisko miejskie, Urban Cafe w UrbanLab.

Odwołane do końca marca są wszystkie konferencje, wydarzenia i imprezy organizowane przez Miasto lub w obiektach Miasta, np. w PPNT. Decyzje co do późniejszych wydarzeń będą podejmowane w miarę rozwoju sytuacji.
Odwołane są wszystkie zajęcia organizowane przez Gdyńskie Centrum Sportu, w tym zajęcia z hipoterapii. Obiekty sportowe są zamknięte dla publiczności. Treningi i mecze odbywają się na tę chwilę normalnie, ale bez publiczności.
W autobusach komunikacji miejskiej do odwołania kierowcy nie będą sprzedawać biletów.
Prezydent zwraca się także z apelem do jednostek, którymi nie zarządza tj. Muzeum Marynarki Wojennej, Centralnego Muzeum Morskiego, Akwarium Gdyńskiego oraz Muzeum Motoryzacji i Teatru Gdynia Główna z apelem o zamknięcie placówek. Apel tej samej treści adresowany jest do podmiotów prywatnych prowadzących kina, kluby i dyskoteki.
W zespole, który pracuje pod przewodnictwem prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka wdrażane są rozwiązania, mające zapewnić, jak największe bezpieczeństwo mieszkańcom Gdyni. W gdyńskim porcie Straż Pożarna podobnie jak Służba Celna na granicach, kontroluje wpływające promy i schodzących z nich pasażerów sprawdzając ciepłotę ciała bezdotykowymi termometrami. W Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni stanęły dwa namioty, które w razie potrzeby mogą stać się mobilną izbą przyjęć. Decyzją wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha w Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego uruchomiono dodatkowy oddział wyjazdowego ratownictwa medycznego. Natomiast Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności przygotował budynk z pięćdziesięcioma miejscami w celu ewentualnej kwarantanny.
Urząd Miasta Gdyni zachęca także, aby sprawy urzędowe załatwiać drogą elektroniczną bądź, jeśli nie są pilne w późniejszym terminie.
Wszystkie wymienione działania mają na celu ochronę mieszkańców. O ewentualnych zmianach będziemy informować. Na stronie www.gdynia.pl można zapoznać się ze szczegółowymi wykazami zmian, zamknięć i odwołań, a także rzeczowymi informacjami o sposobach unikania zakażenia i właściwej higienie. Publikujemy tam także poradnik dla rodziców dotyczący możliwości pobierania zasiłku na opiekę nad dzieckiem w czasie, gdy nie działają szkoły, przedszkola i żłobki.
Przypomnijmy, że 6 marca prezydent Wojciech Szczurek podjął decyzję o zmianie terminu Mistrzostw Świata w półmaratonie oraz 22. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów połączonych z wręczeniem Kolosów za 2019 rok.
Decyzja w sprawie Mistrzostw Świata w półmaratonie została podjęta wspólnie ze światową federacją lekkoatletyczną World Athletics, w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców oraz przyjezdnych. Zdecydowano o przeniesieniu imprezy na 17 października 2020 r.
W późniejszym terminie odbędą się także Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów.

ikona