1405 (1105) 2020-04-10 - 2020-04-16

Nagrody im. Macieja Płażyńskiego przyznane

Wyłoniono laureatów Nagrody im. Macieja Płażyńskiego. Uhonorowani zostali dziennikarze i media służący Polonii.
Laureatami tegorocznej edycji Nagrody im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii zostali dziennikarze i redakcje z Włoch, Stanów Zjednoczonych i Polski.
W kategorii dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne nagrodę przyznano Annie Kluz-Łoś za cykl publikacji „Na wschód od zachodu” emitowanych w Radiu Kraków.
W kategorii dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii laureatką jest Vanessa Gera, korespondentka Associated Press w Polsce, którą nagrodzono za stałe, obiektywne, docierające do milionów odbiorców na całym świecie informowanie o naszym kraju.
W kategorii redakcja medium polonijnego uhonorowano portal „Polacy we Włoszech” (polacywewloszech.com) – za stworzenie i prowadzenie wyłącznie siłami korespondentów wolontariuszy z wielu regionów Włoch, niezależnego nowoczesnego portalu informacyjnego dla Polaków we Włoszech, będącego jednocześnie źródłem informacji o włoskiej Polonii.
W kategorii dziennikarz medium polonijnego nagrody nie przyznano.
Jury zdecydowało także o przyznaniu pozaregulaminowego wyróżnienia „Wydawnictwu Czarne” za publikację trzech ważnych i wartościowych książek reportażowych: „Pożytki z katorgi” Wojciecha Lady, „Głosy. Co się zdarzyło na wyspie Jersey” Dionisiosa Sturisa i Ewy Winnickiej oraz „Polanim. Z Polski do Izraela” Karoliny Przewrockiej-Aderet.
Nagrody w kategoriach dziennikarskich stanowią: statuetka oraz nagroda finansowa w wysokości dziesięciu tysięcy złotych, nagrodę w kategorii redakcja medium polonijnego stanowi statuetka.
Nagroda im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii powstała z inicjatywy Press Club Polska, Jakuba Płażyńskiego, Prezydentów Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz Marszałka Województwa Pomorskiego. Honorowana jest nią praca dziennikarzy i mediów służących Polonii. Intencją jej inicjatorów jest zachowanie w pamięci osoby i dokonań patrona nagrody – działacza opozycji antykomunistycznej, pierwszego niekomunistycznego wojewody gdańskiego, Marszałka Sejmu RP i wicemarszałka Senatu RP, prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, człowieka o szerokich horyzontach i dalekowzrocznym spojrzeniu na Polskę i świat.

ikona