1414 (1114) 2020-06-19 - 2020-06-25

Celebrujmy Święto Morza w Gdyni

Święto Morza – zawsze w Gdyni! Od 19 do 28 czerwca miasto zaplanowało cykl atrakcji na terenie charakterystycznych gdyńskich miejsc, m.in. na Skwerze Kościuszki, plaży Śródmieście, Muszli na placu Grunwaldzkim, alei Żeglarstwa Polskiego czy w Gdyńskim Centrum Filmowym. Tegoroczna edycja wydarzenia łączy się z obchodami Jubileuszu 100-lecia Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
– Mimo przeciwności, staramy się kultywować piękną tradycję Święta Morza, która co roku cieszy się niesłabnącą popularnością wśród mieszkańców – opowiada Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni. – Tegoroczna edycja wydarzenia jest wyjątkowa i pokrywa się z obchodami jubileuszu 100-lecia szkolnictwa morskiego. Dla wszystkich odwiedzających Gdynię przygotowaliśmy także szereg innych atrakcji offline i online, między innymi widowiskową Żeglarską Paradę Świętojańską z udziałem klasycznych jachtów i żaglowców, morską strefę aktywności na plaży w Śródmieściu czy seanse w planetarium. Zapraszamy do wspólnego celebrowania! – dodaje.


19 czerwca
– godz. 11.00 – odsłonięcie tablicy poświęconej wiceadmirałowi Kazimierzowi Porębskiemu, twórcy szkolnictwa morskiego w Polsce – Fundacja Wsparcia Edukacji Morskiej i Stowarzyszenie Starszych Oficerów Mechaników Morskich;
– godz. 12.00 – złożenie wieńców na morzu „Tym, którzy odeszli na wieczną wachtę", organizowane przez Urząd Morski w Gdyni;
– godz. 17.00 – koncert otwarcia (Muszla Gdynia, pl. Grunwaldzki) „Życia garść. Anna Jantar w piosenkach i wspomnieniach";
Wykonawcy: Beata Buczek-Żarnecka, Mariusz Żarnecki, Hubert Świątek, Mariusz Świątek, Maciej Sadowski, Adam Zagrodzki;
– godz. 17.00 – 84. urodziny Automobilklubu Morskiego;
Wykład o najstarszej klubowej pamiątce – odnalezionej plakiecie ewolucji plakiet klubowych oraz historii i dziedzictwie klubu w Muzeum Marynarki Wojennej (transmisja na Facebooku);
Od 19 do 21 czerwca w Muzeum odbywać się będzie wystawa plakiet, znaczków, przedwojennych dokumentów, modeli samochodów oraz prezentacja przedwojennych samochodów.
20 czerwca
– o godz. 9.00 – Aktywne Lato – Turniej OPEN siatkówki plażowej – plaża Gdynia Śródmieście (obok Contrastu);
– godz. 11.00 – Biało na białym - rodzinne warsztaty malarskie, podczas których uczestnicy stworzą obraz używając tylko białych materiałów oraz różnych skarbów znalezionych na gdyńskiej plaży;
– godz. 12.00 – odsłonięcie tablicy Bolesława Romanowskiego i Henryka Fronczaka w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni (falochron południowy w marinie) połączone z otwarciem pomorskiego sezonu żeglarskiego 2020 i 55. rocznicą powstania Pomorskiego Związku Żeglarskiego;
– godz. 12.30
Świętujący 84. urodziny Automobilklub Morski zaprasza wszystkie klasyki (nie tylko klubowe) na wspólny przejazd ulicami Gdyni. Początek o godz. 12.30 z parkingu przy Centrum Riviera. Przejazd potrwa około 2 godziny i zakończy się przed siedzibą klubu.
– godz. 16.00-19.30
IV Żeglarska Parada Świętojańska ‒ jachty, żaglowce, łodzie popłyną z Gdańska do Gdyni, będzie je można podziwiać np. z molo czy Bulwaru Nadmorskiego
– godz. 16.30 – msza św. w kościele pw. Św. Michała Archanioła na Oksywiu w intencji Antoniego i Matyldy Abrahamów. Po mszy św. złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na ich grobie. W dalszej części, prezentacja tablicy związanej z Bernardem Chrzanowskim i ks. Antonim Muchowskim w ramach obchodów Dni Abrahamowych.
– godz. 20.00
Domowa Miastofonia – domowy koncert dźwięków Gdyni. Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na niezwykły spektakl wizji i dźwięku rodem z morza i marzeń.
20-21 czerwca
Regaty Puchar Arki w klasie O'pen Skiff
20-26 czerwca
Regaty Bałtycki Śledź równolegle na dwóch trasach:
– Duży Śledź – trasa długa, rozgrywana na dystansie między 300 a 500 mil morskich. Zakłada się ukończenie trasy przez większość jachtów w 3 do 4 dni. Przewidziana jest rywalizacja o rekord trasy na odcinku Świnoujście-Gdynia.
– Mały Śledź – trasa krótka, rozgrywana na dystansie między 130 a 300 mil morskich. Zakłada się ukończenie trasy przez większość jachtów w 2 do 3 dni.
20-30 czerwca
W Galerii Akwarium Gdyńskiego, będzie można zobaczyć wystawę zdjęć konkursowych wykonanych przez dzieci i młodzież z całego świata w ramach konkursu I live by the sea. Podstawowym celem konkursu było podniesienie świadomości dzieci i młodzieży z całego świata, dotyczącej spraw morza, problemów związanych ze zmianą klimatu oraz nadmierną eksploatacją akwenów morskich przez człowieka. Wystawa jest organizowana we współpracy z organizacją Today we have.
21 czerwca
– o godz. 9.00
Aktywne Lato – Turniej OPEN siatkówki plażowej plaża Gdynia Śródmieście (obok Contrastu)
– godz. 10.45
regaty Klasy 2020 o puchar Jana
22 czerwca
– godz. 17.00
Muzeum Marynarki Wojennej zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Nasze Sygnały” pt. „Torpeda w celu” – Bolesław Romanowski – dowódca, żeglarz, gdynianin
22-26 czerwca
Uniwersytet Morski w godz. 10.00 - 14.00 udostępni zwiedzającym planetarium na Wydziale Nawigacji (bezpłatne bilety na określoną godzinę będzie można odebrać w kasie planetarium).
23 czerwca
– o godz. 17.00 – złożenie kwiatów pod pomnikiem Antoniego Abrahama na placu Kaszubskim w Gdyni w 97. rocznicę jego śmierci w ramach Dni Abrahamowych.
Symboliczne otwarcie trzeciej części wystawy Serce Gdyni ‒ plac Kaszubski i jego mieszkańcy w dawnej fotografii.
Po uroczystości na placu Kaszubskim przejście w stronę skrzyżowania ul. 10 Lutego i Mściwoja i prezentacja okolicznościowego baneru umieszczonego na kamienicy przy ul. Mściwoja 10 – rodziny Ciarów.
25 czerwca
– w godz. 17.00-19.00 – Foto Spacer szlakiem Legendy Morskiej – wydarzenie będzie okazją do poszukiwania idealnych „kadrów morskich”, związanych m.in. z tematyką konkursu fotograficznego: „Praca i Morze", „Panoramy morskie”, „Miasta od morza”, a także „Człowiek i morze”.
Obowiązują zapisy mailowe: spacery@arg.gdynia.pl
26 czerwca
– godz. 9.00 – złożenie kwiatów pod Pomnikiem Polski Morskiej
– godz. 10.00 – złożenie kwiatów w Kwaterze Pamięci na Cmentarzu Marynarki Wojennej na Oksywiu
– godz. 10.45 – uroczyste otwarcie Punktu Redowego PR-1 w Porcie Wojennym
– godz. 11.30 – uroczysta msza święta w intencji Marynarki Wojennej w Kościele Garnizonowym
– godz. 17.00 – Otwarcie przed ORP Błyskawica wystawy o historii Marynarki Wojennej
Organizatorzy: Muzeum Marynarki Wojennej, Klub MW „Riwiera”
– godz. 18.00
Zespół KIEV OFFICE zainaguruje cykl 13 koncertów otwartych w Muszli Gdynia (pl. Grunwaldzki).
26-28 czerwca
Regaty Puchar Marynarki Wojennej
27 czerwca
Z okazji Światowego Dnia Rybołówstwa, Akwarium Gdyńskie MIR-PIB, we współpracy z Instytutem Oceanologii PAN w Sopocie zapraszają na spotkanie online (facebook, www) nt. zasobów morskich.
– godz. 9.00 – Aktywne Lato – Turniej OPEN siatkówki plażowej
Plaża Śródmieście (obok Contrastu)
28 czerwca
Uroczyste odsłonięcie kotwicy z „Bałtyku” przed budynkiem Muzeum Marynarki Wojennej.
Kulinarne Święto Morza
Jak co roku wybrane restauracje i kawiarnie Szlaku Kulinarnego zapraszają na specjalnie w tym czasie przygotowane menu świętomorskie. Smakowite propozycje w tym roku przygotują: Oberża 86, Kapitan Cook, Taverna Zante, Cozzi Ristorante, Vertigo, Borowa Ciotka, Restauracja Familia, Bliżej, Moje Miasto, Zielony Rower, Punkt Gdynia
Konkurs fotograficzny
Z okazji Święta Marynarki Wojennej, które zgodnie z tradycją jest finałem Dni Morza, Muzeum Marynarki Wojennej zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym. Zdjęcia MMW oraz/lub eksponatów muzealnych – zrobione „z pomysłem”, zabawne i niekonwencjonalne należy nadsyłać na adres: promocja@muzeummw.pl do 25 czerwca.

  • ikonaOpublikowano: 18.06.2020 16:40
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 18.06.2020 16:43
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona