1444 (1144) 2021-03-05 - 2021-03-11

Szczepienia – praktyczne informacje

Trwa program szczepień przeciwko COVID-19. Szczepionka jest bezpłatna i dobrowolna. Szczepienia obejmą najpierw osoby najbardziej narażone na zakażenie. W całym kraju (stan na 3 marca 2021 r.) zaszczepiono 3 383 426.


Co każdy powinien wiedzieć o szczepieniu:
– szczepionka jest podawana domięśniowo, najlepiej w mięsień naramienny
– podawane są dwie dawki szczepionki (0,3 ml każda) w odstępie co najmniej 21 dni. Nie ma możliwości, by druga dawka została zastąpiona szczepionką innego producenta niż ta, która została podana w pierwszej dawce
– nie ma konieczności dostosowywania dawki u osób w wieku 65 lat i więcej
– szczepionka może nie zapewniać pełnej ochrony przed upływem co najmniej 7 dni od otrzymania drugiej dawki.
Szczepienie odbywają się w pełnym reżimie sanitarnym. Przed szczepieniem należy wypełnić kwestionariusz. Nie ma zaleceń dotyczących szczególnego przygotowania do szczepienia.
Co należy zgłosić i omówić z personelem szczepiącym:
– ciężką reakcję alergiczną lub zaburzenia oddychania po jakimkolwiek szczepieniu,
– omdlenie po zastrzyku,
– schorzenia, które mogą być przeciwwskazaniem do szczepienia.
– problemy z krzepnięciem krwi, łatwo tworzące się siniaki lub przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych,
– osłabiony układ immunologiczny w wyniku choroby, takiej jak zakażenie wirusem HIV
– leki (np. kortykosteroidy) wpływające na odporność oraz leki immunosupresyjne.
Należy powiedzieć personelowi o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które planujesz stosować oraz o jakichkolwiek niedawno otrzymanych szczepionkach.
Nie zostaniesz zaszczepiony/a, jeśli masz ciężką chorobę przebiegającą z gorączką lub ostrą infekcją. Występowanie łagodnej infekcji i/lub niewielkiej gorączki nie powinno prowadzić do przesunięcia szczepienia. Po podaniu szczepionki zostaniesz pod obserwacją przez co najmniej 15 minut. Szczepienie nie jest obowiązkowe, jednak im więcej osób się zaszczepi, tym ochrona przed koronawirusem będzie skuteczniejsza.
Jakie korzyści wynikają z zaszczepienia się?
Szczepionka chroni przed objawami COVID-19, co udowodniono w badaniach klinicznych. Zarówno w przypadku szczepionki Comirnaty, jak też szczepionki Moderna na stronach Europejskiej Agencji Leków (EMA) widnieje informacja, że nie jest znany wpływ szczepienia na przenoszenie wirusa i czy osoby zaszczepione mogą przenosić wirusa SARS-CoV-2. Badania kliniczne są zaplanowane na 2 lata i w ramach dopuszczenia warunkowego firmy będą uzupełniały dane po kolejnych okresowych ocenach.
Jak się zgłosić na szczepienie
E-skierowanie do szczepienia dla określonych grup wiekowych, zawodowych, itd. będzie generowane automatycznie i ważne 60 dni. Lekarze będą też mogli wystawić pacjentowi indywidualne e-skierowanie (np. gdy ktoś nie ma PESEL lub nie mógł się zaszczepić w okresie ważności pierwszego e-skierowania).
W Gdyni wyznaczono 37 punktów szczepień.
Lista punktów szczepień znajduje się na stronie www.gdynia.pl/gdyniasieszczepi.
Bezpłatny transport
Miasto pomoże w dotarciu na szczepienia ochronne przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 osobom z niepełnosprawnościami oraz seniorom 70+, którzy mają poważne trudności w samodzielnym dotarciu do punktu szczepień.
W związku z realizacją Narodowego Programu Szczepień Ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 miasto organizuje dla uprawnionych osób, zamieszkałych na terenie Gdyni, bezpłatny transport do wyznaczonych w mieście punktów szczepień.
Gdynia oferuje również usługę transportu z asystentem, nie zapewnia natomiast transportu sanitarnego w przypadku osób poważnie chorych. Osoby takie mają jednak możliwość skorzystania z usług mobilnych punktów szczepień odpowiedzialnych za wykonanie szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19 w domu lub miejscu przebywania pacjenta. W tym celu należy zadzwonić pod nr. tel. 58 32 18 620 lub skontaktować się mailowo: biuro.wss@nfz-gdansk.pl.
Więcej informacji na gov.pl/koronawirus.

ikona