1444 (1144) 2021-03-05 - 2021-03-11

UrbanCafé online

UrbanLab zaprasza na wydarzenia UrbanCafé w ramach cyklu „Życie w trakcie i po pandemii”. Wszystkie odbędą się online za pośrednictwem Zoom Video Communications i w bezpośredniej transmisji na fanpage’u UrbanLab Gdynia na Facebooku; w godz. 17.30-18.30.


8.03 - Wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami w trakcie pandemii.
Pandemia pokazała, że w naszym kraju ogromnym wyzwaniem jest rozwijanie wielu obszarów wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami. Nierówności ujawniły się m.in. w dostępie do edukacji i świata cyfrowego. Nowoczesne działania niwelujące braki w systemie wsparcia zakładają inwestowanie w model oparty na społecznościach lokalnych i indywidualizacji usług, mieszkaniach chronionych, pracy asystentów czy rozwijaniu sieci placówek dziennego pobytu.
O dobrych praktykach opowie Izabela Sopalska-Rybak z Fundacji Kulawa Warszawa.

17.03 - Foresight miejski. O projektowaniu przyszłości miast.

Foresight miejski to interdyscyplinarna metoda, dzięki której możliwe jest opracowywanie scenariuszy rozwoju miast z wykorzystaniem nauki i technologii, wiedzy o trendach, partycypacji społecznej czy potrzeb biznesu, by odpowiednio wcześnie móc przygotować się do czekających miasta wyzwań i kryzysów. Samorządy mogą wykorzystywać foresighty do opracowywania strategii rozwoju, dając jednocześnie głos różnym użytkownikom miasta. Im lepiej będziemy mogli wyobrazić sobie czekającą nas przyszłość w perspektywie średnio- i długoterminowej, tym szybciej i bardziej komfortowo dostosujemy się do zmieniającej się rzeczywistości.
Czym jest foresight miejski? Metodę zaprezentuje Agata Kuźmińska z Instytutu Zielonej Przyszłości. Wykład odbędzie się w ramach cyklu „Żyj dobrze w mieście”.

22.03 - Domy wielopokoleniowe.
Jakie korzyści płyną z co-housingu, czyli tworzenia domów lub zespołów budynków z wydzieloną częścią prywatną i częścią wspólną? Czy możliwe jest stworzenie silnych, wspierających się społeczności? Podczas spotkania moderowanego przez Agnieszkę Jurecką-Fryzowską uczestnicy poznają przykłady tego typu rozwiązań z Warszawy, Łodzi i Gdynia (Dickmana 30). Gośćmi będą Joanna Erbel i Karol Kretkowski.

Więcej informacji o wydarzeniach na stronie www.urbanlab.gdynia.pl.

ikona