Nocny Bieg Świętojański – zmiany w organizacji ruchu (21-22.06.2024)
1460 (1160) 2021-07-09 - 2021-07-22

Admirał Unrug uhonorowany pamiątkową tablicą

Był twórcą Marynarki Wojennej, wybitnym wojskowym, który dowodził obroną polskiego Wybrzeża we wrześniu 1939 roku. Mowa od admirale Józefie Unrugu. Poświęcona mu tablica pamiątkowa została dziś odsłonięta na Obłużu przy ulicy jego imienia. W uroczystości wzięli udział: prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, wiceprezydent Marek Łucyk, a także przedstawiciele Marynarki Wojennej, radni miasta i dzielnicy oraz mieszkańcy.


Granitowa tablica umieszczona na kamiennym obelisku w centralnym punkcie Obłuża została odsłonięta 25 czerwca. Jest hołdem mieszkańców Gdyni dla wybitnego dowódcy, twórcy Marynarki Wojennej, bohatera obrony Wybrzeża i znakomitego wychowawcy młodzieży – admirała Józefa Unruga.
Tablica powstała z inicjatywy Rady Dzielnicy Obłuże, która w pełni sfinansowała przedsięwzięcie. Obelisk, na którym ją umieszczono, został ustawiony przy ul. Unruga 39, przy skrzyżowaniu z ul. Kuśnierską. To często odwiedzane przez mieszkańców miejsce – w bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się sklepy, biblioteka, szkoła podstawowa i przedszkole.

ikona