Nocny Bieg Świętojański – zmiany w organizacji ruchu (21-22.06.2024)
1460 (1160) 2021-07-09 - 2021-07-22

Trzecie życie „Rapsodii Gdyńskiej”

W Muzeum Marynarki Wojennej miało miejsce uroczyste wodowanie trzeciego wydania „Rapsodii Gdyńskiej” Zbigniewa Jabłońskiego, które tym razem ukazało się w wersji polsko-angielskiej z tłumaczeniem Magdaleny Makowski. Książkę wydała Oficyna Verbi Causa Małgorzata Sokołowska z ilustracjami Bronisława Grzegorczyka.

Komandor lek. med. Zbigniew Jabłoński wielokrotnie bywał za granicą, najpierw jako lekarz i oficer Marynarki Wojennej w misjach pokojowych Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Egipcie i Libanie, a później jako turysta, a także tenisista, biorący udział w mistrzostwach świata lekarzy seniorów.
Jak wyznał poeta, „Rapsodia Gdyńska” cieszy się wciąż sporym zainteresowaniem nie tylko gdynian. Okazuje się, że w roku 95-lecia praw miejskich Gdyni jest też cenionym upominkiem dla osób, które odwiedzają to nadmorskie miasto.
W trakcie spotkania uczestnicy mieli okazję usłyszeć pieśń „Madonna Swarzewska” do słów Zbigniewa Jabłońskiego i muzyki Czesława Grabowskiego w wykonaniu chóru „Trinitatis” z Gdyni, odtworzoną z filmu nakręconego przez autora.

ikona