1470 (1170) 2021-10-08 - 2021-10-14

Energetyczne deklaracje i wnioski złożysz w COM

To temat, który dotyczy wielu z nas, choć niektórzy jeszcze o nim nie słyszeli. Deklarację CEEB muszą złożyć wszyscy właściciele i zarządcy budynków.

Od 1 października można to zrobić szybko i wygodnie nie tylko online. Wystarczy umówić się na wizytę w nowo otwartym Centrum Obsługi Mieszkańca. W placówce, która znajduje się w Centrum Riviera, można złożyć również wniosek o dotacje z programu „Czyste Powietrze”.
– Zachęcam mieszkańców Gdyni do składania deklaracji w formie elektronicznej poprzez specjalną stronę internetową. Natomiast osoby, które nie mają takiej możliwości, od dziś mogą wygodnie złożyć deklaracje w wersji papierowej. Wystarczy umówić się na wizytę w Centrum Obsługi Mieszkańca, gdzie pomogą nam urzędnicy – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.
Każdy właściciel i zarządca budynku musi złożyć deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, w skrócie: CEEB. Dotyczy to budynków mieszkalnych, użyteczności publicznej i lokali usługowo-handlowych. Zbieranie informacji dotyczących źródeł ich ogrzewania ma pomóc w wymianie pieców i walce ze smogiem. Ewidencję prowadzi Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.
Właściciele/zarządcy budynków, w których źródło ciepła lub spalania paliw było eksploatowane przed 1 lipca, muszą złożyć deklarację do 30 czerwca 2022 roku.
Z kolei dla nowo powstałych nieruchomości termin wynosi 14 dni od dnia pierwszego uruchomienia. Podobnie jest w przypadku osób, które zmieniły źródło ciepła w swoim domu, budynku lub lokalu.
Deklarację można złożyć online poprzez portal ZONE. Aby rozpocząć proces, należy kliknąć w przycisk „Złóż deklarację”, a następnie system – krok po kroku – pozwoli nam na wypełnienie formularza. Procedura wymaga uwierzytelnienia za pomocą profilu zaufanego albo e-dowodu.
Instrukcję składania deklaracji, papierowe wzory do pobrania oraz katalog najczęściej zadawanych pytań dotyczących CEEB wraz z odpowiedziami można znaleźć na www.gunb.gov.pl.

  • ikonaOpublikowano: 07.10.2021 12:30
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 07.10.2021 14:41
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona