Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie. Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie.
1470 (1170) 2021-10-08 - 2021-10-14

Poznaliśmy laureatów podróżniczych Kolosów

Syberia podbiła Gdynię, a jej eksplorator Maciej Besta strzelił hat-tricka. W sobotę zdobył ufundowaną przez Gdynię Nagrodę im. Andrzeja Zawady, w niedzielę Nagrodę Dziennikarzy i tę, o której śnią chyba wszyscy podróżnicy – Kolosa w kategorii Wyczyn Roku.

Podsumowując 23. Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała dziękowała uczestnikom i prelegentom za emocje i tworzenie fantastycznej atmosfery. Ale przede wszystkim dziękowała publiczności, bo dzięki temu, że ona jest, organizatorzy mają dla kogo robić Kolosy.

kolosy 1
I dzień finału Kolosów, od lewej: Wojciech Dąbrowski, Maciej Besta, Aleksandra Rapp, Mateusz Golicz (Wielkopolski Klub Taternictwa Jaskiniowego), Maciej Pawlikowski i Ryszard Gajewski oraz Filip Babicz// fot. Anna Rezulak
kolosy 2
II dzień finału Kolosów. Od lewej: Maria Garus, Marek Suslik, Rafał Wierzbicki, Marcin Korzonek, Jacek Pałubicki, Maciej Besta, Gaja Nowak, Joanna Nowak, Katarzyna Gruszecka-Spychała, Janusz Janowski// fot. Karol Stańczak

Nagrodę Wiecznie Młodzi im. Aleksandra Doby otrzymał Wojciech Dąbrowski. 15 tys. zł nagrody przeznaczy na ekspedycję na Antarktydę. Będzie to próba dotarcia do siedlisk cesarskich pingwinów.
W kategorii Alpinizm wyróżnienie otrzymał Łukasz Dudek za samotne przejście drogi „Pan Aroma” na Cima Ovest w Dolomitach. Zaś Kolos za Alpinizm wpadł w ręce Filipa Babicza za solowe przejście nadzwyczaj wymagającej drogi grani Peuterey – najdłuższej i najtrudniejszej z trzech grani po południowej stronie masywu Mont Blanc.
Prowadzący galę 23. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów żartowali – Dawid Andres, że Besta jest the best, a Kamila Kielar, że organizatorzy powinni dodawać do nagród walizkę, żeby Maciej Besta miał gdzie spakować nagrody.
Jego zimowe wyprawy na trzy najzimniejsze szczyty Syberii przekonały prezydenta Gdyni, który przyznał mu na kolejną syberyjską wyprawę Nagrodę im. Andrzeja Zawady, a także dziennikarzy akredytowanych na tę imprezę i Kapitułę Kolosów oraz kapitułę, która za „za wyznaczenie i zdobycie zimą najwyższych szczytów trzech najzimniejszych pasm górskich Syberii” przyznała mu Kolosa za rok 2020 w kategorii Wyczyn Roku.
W kategorii Podróże Kolosa otrzymali: Angelika Milli, Ingis Milli, Iyan Milli i Mo Abdoulvahab za pełną fantazji rodzinną podróż konno wzdłuż podnóża Andów.
Wyróżnienia w tej kategorii dostali Maria Garus za samotną stereotypy podróż rowerem przez obie Ameryki oraz Jacek Pałubicki za pomysłową podróż kajakiem przez Polskę.
W kategorii Wyczyn wyróżnienia dostali Marcin Jakub Korzonek za wnoszenie wypraw rowerowych na wyższy poziom i Marek Suslik za udane zaadaptowanie siebie i sprzętu do ekstremalnych temperatur i warunków syberyjskiej zimy.
Zaś Nagrodę Specjalną Kolosów otrzymał Marian Bała za osiągnięcia w górach świata i wychowanie wielu pokoleń wspinaczy.
Po raz drugi w historii Kolosów została również przyznana Nagroda im. Macieja Kuczyńskiego za debiut książkowy. Otrzymał ją Rafał Wierzbicki, który podróżuje nie tylko w przestrzeni, ale i czasie.
Gratulacje!

ikona