1471 (1171) 2021-10-15 - 2021-10-21

Spotkajmy się w Kinie Studyjnym GCF

Premierowe pokazy zwycięzcy Srebrnego Lwa na Festiwalu w Wenecji, seans w Kinie Przyjaznym Sensorycznie, a także spotkanie z bohaterką niezwykłego dokumentu o polskiej lekarce w Indiach – to tylko kilka powodów, by odwiedzić w nadchodzącym tygodniu Gdyńskie Centrum Filmowe.


„Nowy porządek”, francusko-meksykański film w reż. Michela Franco, to wbijająca w fotel mieszanka thrillera i dramatu roztaczająca przed nami szokującą wizję najbliższej przyszłości. Zdobywca Srebrnego Lwa – Nagrody Jury na festiwalu w Wenecji przewiduje jutrzejsze konsekwencje dzisiejszych napięć. Pogłębiające się nierówności, pęczniejące bańki bogactwa pośród morza desperacji, frustracji i nędzy muszą doprowadzić do kryzysu i „Nowy porządek” rozpoczyna się właśnie w momencie, w którym biedni występują przeciw bogatym, kolorowi przeciw białym, wojsko przeciw społeczeństwu, a ulice bierze we władanie chaos.
Kto, na ruinach upadającego systemu, zbuduje „nowy porządek”? Seanse filmowe dla dzieci ze spektrum autyzmu oraz ich opiekunów wpisały się już w program Gdyńskiego Centrum Filmowego. We współpracy z Fundacją Pomoc Autyzm w sali kinowej Goplana odbywają projekcje przyjazne sensorycznie dla młodych widzów, którzy nie lubią hałasu, mają trudności z siedzeniem w bezruchu przez dłuższy czas lub są wrażliwi wzrokowo. Kolejny dostosowany do potrzeb dzieci ze spektrum autyzmu seans zaplanowano 16 października o godz. 12.00. Dzieci zobaczą familijny film przygodowy pt. „Jak rozmawiać z psem”.
Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza również na spotkanie z bohaterką i reżyserem filmu „Jutro czeka nas długi dzień”. Dokument w reż. Pawła Wysoczańskiego jest portretem Heleny Pyz, polskiej lekarki pracującej w Indiach. To poruszająca i krzepiąca opowieść o poświęceniu i sile dobra. Seans i spotkanie odbędą się 19 października o godz. 18.00 w Kinie Studyjnym GCF. W Jeevodaya w Indiach mieści się ośrodek wychowawczo-leczniczy dla trędowatych oraz ich rodzin. To właśnie tutaj przed trzydziestoma laty Helena Pyz przyjechała z Polski, aby pomagać chorym i głodnym dzieciom. Z biegiem lat coraz wyraźniej odczuwa swoją słabość, lecz siła charakteru nie pozwala jej skapitulować przed własną chorobą.
W repertuarze Kina Studyjnego GCF są również filmu: „Wesele”, „Żeby nie było śladów”, „Teściowie”, „Wyszyński. Zemsta czy przebaczenie”, „Nie czas umierać”, „Dyskretny urok niebezpiecznych myśli”, „Jeźdźcy sprawiedliwości”, „Wyspa Bergmana”, „Fatima”.
Kino działa przez siedem dni w tygodniu, bilety są dostępne online na stronie internetowej www.gcf.org.pl.

ikona