Wypadek na lotnisku w Babich Dołach. Piknik Lotniczy odwołany. Szczegóły w komunikacie.
1488 (1188) 2022-03-18 - 2022-03-24

Pierwsze w tym roku jaja Bryzy i Bosmana

Przedwiośnie to zwykle początek okresu lęgowego sokołów wędrownych. Gdyńska para tych ptaków zdaje się to potwierdzać i znów doczeka się potomstwa. Pierwsze w tym sezonie jajo samica zniosła w środę, 9 marca, drugie 11 marca, a trzecie 14 marca.


Bryza i Bosman to para sokołów wędrownych, mieszkających w gnieździe usytuowanym na kominie gdyńskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła.
Dzięki zamontowanym w nim kamerom możemy bezinwazyjnie podglądać ich życie, w tym również fascynujący okres lęgowy. Co roku para wydaje na świat potomstwo.
Przed sokolimi rodzicami okres inkubacji. Samiec i samica będą wysiadywać jajo na zmianę przez okres od 32 do 37 dni. Pierwsze pisklę powinno wykluć się zatem w połowie kwietnia.
Następnie, w pierwszej połowie maja, młode ptaki zostaną przebadane i zaobrączkowane przez doświadczonych ornitologów. Wtedy poznamy ich płeć, nadane zostaną także imiona. Przed nami zatem interesujący czas w życiu gdyńskich sokołów wędrownych.
Poczynania Bryzy, Bosmana i ich potomstwa oglądać można dzięki kamerom internetowym zamontowanym przy wlocie do gniazda i wewnątrz niego. Wszystko dzięki zaangażowaniu Grupy PGE oraz Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”. To właśnie na prowadzonej przez tę organizację stronie www.peregrinus.pl można na żywo podglądać ptaki. Transmisja jest dostępna przez całą dobę.
Gdyńskie sokoły to dwunastoletni Bosman i dwa lata młodsza Bryza. Ptaki już od niemal dekady rezydują w naszym mieście. Pierwsza w Gdyni pojawiła się samica, która przyleciała tu w 2013 roku z oddalonego o 376 km Neustrelitz w Niemczech. Samiec dołączył do niej niedługo później. Przybył z południa Polski – dokładnie z Wrocławia. W ciągu ostatnich lat wydali na świat liczne potomstwo. W sześciu ostatnich sezonach w ich gnieździe wykluło się 21 młodych sokołów i sokolic. W 2021 roku Bryza i Bosman zostali szczęśliwymi rodzicami trzech samiczek i jednego samczyka. Młode ptaki zostały zaobrączkowane. Ich imiona – Gdynka, Perła, Rafa i Sztorm – wyłoniono w konkursie.
Gniazdo Bosmana i Bryzy znajduje się na kominie gdyńskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła. Spółka od lat angażuje się w ochronę tego gatunku. Podobnych gniazd jest w Polsce kilkanaście. Znajdują się m.in. w Poznaniu, Płocku, Gdańsku, Warszawie, Wałbrzychu, Toruniu, Włocławku czy Głogowie.

ikona