1488 (1188) 2022-03-18 - 2022-03-24

Pomocna dłoń dla Ukrainy. Szukamy mieszkań i wolontariuszy

Powoli zapełniają się listy zaoferowanych przez gdynian domów tymczasowych dla rodzin, które uciekają przedwojną w Ukrainie. To jedna z najważniejszych spośród wszystkich form pomocy – zbiórek, darowizn, ciepłych posiłków czy transportów – ta należy do najcenniejszych i jednocześnie najtrudniejszych do zorganizowania.


„Dzień dobry! Dziękujemy, że decydujesz się na przyjęcie naszych dotkniętych wojną przyjaciół z Ukrainy. Poniżej znajduje się krótka ankieta, która pozwoli nam doprecyzować Twoje możliwości” - dalej wystarczy już tylko odpowiedzieć na kilka prostych i konkretnych pytań, aby dopisać się do listy osób gotowych przyjąć pod swój dach uchodźców z Ukrainy.
W ten sposób, z wykorzystaniem internetowej ankiety Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych koordynuje jedną z najważniejszych dostępnych form pomocy – bezpiecznym schronieniem oferowanym przez samych gdynian, w ich prywatnych nieruchomościach. W tej chwili to wsparcie na wielką skalę, ale i potrzeby nieustannie rosną.
Wolontariusze proszą i apelują o zgłaszanie w ten sposób chęci pomocy, bo w miarę rozwoju tragicznych wydarzeń za wschodnią granicą lista wolnych mieszkań w Gdyni szybko się kurczy. Zgłaszać jako domy tymczasowe mogą się też właściciele lokali mieszkalnych z innych, pobliskich miejscowości – każda pomoc jest niemal na wagę złota.
Dlaczego ta forma pomocy jest szczególnie ważna? Sprawia, że osoby dotknięte koszmarem wojny szybciej się aklimatyzują i są w stanie na nowo zorganizować swoje codzienne życie, zostawiając w tle tragiczne wspomnienia. To namiastka domu, który rodziny z Ukrainy pozostawiły za wschodnią granicą, ratując swoje życie i zdrowe.
Jak się zgłosić? Ankieta przygotowana przez wolontariuszy Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych jest dostępna pod linkiem:
https://bit.ly/3JgxmVF
To nie wszystko – przygotowano także osobną ankietę, która pozwoli w szybki i łatwy sposób zgłosić się ochotnikom zainteresowanym wolontariatem na rzecz pomocy Ukrainie.
Ankieta jest dostępna pod linkiem:
https://bit.ly/37qoQW5

ikona