1488 (1188) 2022-03-18 - 2022-03-24

Wolne miejsca w szkołach średnich dla młodzieży ukraińskiej

Mamy 560 wolnych miejsc w szkołach średnich, które możemy zaoferować młodzieży ukraińskiej (stan na 16.03.2022 r). Tylko nieliczne znajdują się w liceach, nie ma natomiast problemu z miejscami w technikach i szkołach branżowych.


System oświatowy u naszych wschodnich sąsiadów działa inaczej – młodzież wcześniej pisze maturę, szkoły są inaczej zorganizowane. Młodzi ludzie, którzy w ostatnim czasie docierają do Gdyni chcą się kształcić dalej, a rzadko kiedy są zorientowani w organizacji polskiej oświaty.
W Polsce szkołę średnią zaczynają uczniowie w wieku czternastu bądź piętnastu lat.
Z informacji uzyskanych od dyrektorów szkół wynika, że w przypadku klas pierwszych, wolne miejsca są jeszcze w V Liceum Ogólnokształcącym, IX LO, kilka miejsc jest w X liceum, oraz w Pierwszym Społecznym Liceum Ogólnokształcącym. Miejsca dla drugoklasistów oferują wszystkie licea z wyjątkiem V, X i XIV. W przypadku klas trzecich wolnych miejsc nie ma tylko XIV. Z kolei w klasach maturalnych nie ma wolnych miejsc. W gdyńskiej Trójce są wolne miejsca w klasach dwujęzycznych z językiem angielskim, a w II LO w dwujęzycznej francuskiej, ale tylko w III klasie.
W przypadku techników wolne miejsca deklarują wszystkie szkoły na różnych poziomach nauczania i specjalnościach. Warto zwrócić uwagę na Technikum Ekonomiczne, które zadeklarowało wolne miejsca w klasie dwujęzycznej z wykładowym angielskim. Wolne miejsca oferuje również większość szkół branżowych, z wyjątkiem jednej, mieszczącej się w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2.
Szczegółowe informacje na temat wolnych miejsc znajduja się pod linkiem:
edukacja.gdynia.pl/wolne-miejsca-szkoly-ponadpodstawowe/

ikona