1491 (1191) 2022-04-08 - 2022-04-14

Gdynia pomaga Ukrainie

Ukraina walczy i broni się przed rosyjską agresją już ponad miesiąc. W tym czasie wielu obywateli tego kraju opuściło swoje domy, szukając schronienia przed wojną. Do Polski przybyło ponad 2,5 mln uchodźców z Ukrainy. Część z nich trafiła do Gdyni. Nasze miasto nieustannie wspiera zarówno tych, którzy potrzebują bezpiecznej przystani, jak i tych, którzy zostali w ojczyźnie. Prowadzone są liczne działania pomocowe.

– W obliczu wojny pomoc i solidarność są bardzo ważne. W tym trudnym dla narodu ukraińskiego czasie musimy pokazać, że go wspieramy. Dlatego cały czas aktywnie działamy. Chcemy, żeby goście z Ukrainy czuli się u nas dobrze. Pomagamy miastom za naszą wschodnią granicą. Ukraina może na nas liczyć. Przez miesiąc udało nam się wiele zdziałać. Dowodem są dane umieszczone w przygotowanej przez nas infografice – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
Lokalne samorządy cały czas wspierają gości z Ukrainy. Również Gdynia realizuje wiele projektów i działań, które mają ułatwić Ukraińcom pobyt w naszym mieście.
 
Infolinia i punkt informacyjny
Wszyscy obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Gdyni, mogą liczyć na kompleksowe wsparcie. Miasto uruchomiło całodobową infolinię +48 723-236-666, można uzyskać informacje na temat pobytu w Polsce, noclegu, wyżywienia czy oferowanych form wsparcia. Infolinia jest obsługiwana również w języku ukraińskim.
Z kolei na Dworcu PKP Gdynia Główna przy pl. Konstytucji 1 (obok sklepu Rossmann) od godz. 6.00 do godz. 24.00 działa punkt informacyjno-konsultacyjny dla uchodźców z Ukrainy. Do tej pory skorzystało z niego około 8 000 osób.
W placówce MOPS-u przy ul. Wolności 11 działa miejski punkt informacyjny dla cudzoziemców czynny we wtorki i czwartki w godz. 17.00-19.00.
Sprawy urzędowe
W Centrum Obsługi Mieszkańca (na I piętrze) w Centrum Riviera uchodźcy mogą składać wnioski o nadanie numeru PESEL. Nadano ich już 4 215.
Ukraińcy mogą starać się o przyznanie jednorazowego świadczenia w wys. 300 zł na osobę. Według założeń wsparcie obejmie około 5 100 osób.
Miejsca noclegowe
Z tymczasowych punktów noclegowych skorzystało już 4 500 osób. W mieszkaniach gdynian przebywa obecnie 1000 osób z Ukrainy.
Posiłki oraz pakiety żywnościowe i higieniczne
W punktach noclegowych wydano do tej pory 21 449 posiłków. Mieszkańcy, którzy przyjęli pod swój dach rodziny z Ukrainy, mogą korzystać ze sklepu społecznego „Za stołem” przy ul. Lotników 86. Wydano tam już 7 106 porcji żywności. Uchodźcy z Ukrainy otrzymują również paczki ze środkami higienicznymi (rozdano 1000 pakietów).
Edukacja
Do tej pory do gdyńskich szkół i przedszkoli zapisano 1 434 dzieci z Ukrainy.
Praca dla obywateli Ukrainy
Na wsparcie w znalezieniu pracy mogą liczyć wszyscy obywatele Ukrainy. Wystarczy przyjść do Powiatowego Urzędu Pracy przy ul. Kołłątaja 8. Obsłużono tu do tej pory 917 uchodźców. W przystaniach sąsiedzkich oraz w Sopocie odbyło się 186 spotkań z pośrednikami. Natomiast w punkcie informacji dla cudzoziemców – 731 spotkań.
Bezpłatna komunikacja miejska
Do końca kwietnia obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego, mogą za darmo jeździć komunikacją miejską w Gdyni oraz gminach zrzeszonych w MZKZG. tożsamość.
Dary dla Ukrainy i lokalne zbiórki
Dzięki hojności gdynian w naszym mieście zebrano ponad 75 ton darów dla obywateli Ukrainy. Zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy zorganizowało Stowarzyszenie In gremio. Dary można przynosić do Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27) przez cały tydzień w godz. 10.00-18.00. Zbiórki są też prowadzone m.in. w Centrum Riviera, szkołach czy przedszkolach. Organizują je również mieszkańcy. Zebrane dary trafiają do magazynu centralnego w Gdyńskim Centrum Sportu.
Cały czas aktywnie pomaga też gdyński samorząd. Wspiera nie tylko gości z Ukrainy, ale i tych, którzy pozostali w ojczyźnie. Pomorscy samorządowcy odpowiedzieli na apel o pomoc dla Lwowa i Żytomierza. Gdynia przekazała do Lwowa dwa autobusy oraz karetkę. Do Żytomierza trafiło z kolei 180 agregatów.
Ponadto samorządowcy z naszego regionu we współpracy z firmą Intermarche zorganizowali most humanitarny z Pomorza na Ukrainę.
Samorządy Gdyni, Gdańska, Sopotu oraz województwa pomorskiego zadeklarowały pomoc finansową na środki medyczne oraz sprzęt dla lwowskich szpitali. Gdyński samorząd przekazał na ten cel 250 tysięcy złotych.
Wolontariusze
Sprawne udzielanie pomocy nie byłoby możliwe bez zaangażowania wolontariuszy. W Gdyni jest 550 takich osób.
Wszystkim dziękujemy za ich aktywność i poświęcony czas.
Jeśli ktoś chciałby zostać wolontariuszem, przekazać dary czy udostępnić mieszkanie/pokój, powinien zgłosić to, wysyłając e-mail na adres: ukraina@gdyniapozarzadowa.pl.

Gdynia pomaga Ukrainie

  • ikonaOpublikowano: 07.04.2022 14:52
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 14.04.2022 08:25
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona