Wypadek na lotnisku w Babich Dołach. Piknik Lotniczy odwołany. Szczegóły w komunikacie.
1491 (1191) 2022-04-08 - 2022-04-14

Już za chwilę rozpoczną się Kolosy

Trzy dni, dwa finały, jeden kierunek: Gdynia! Już 22-24 kwietnia odbędą się 24. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów – Kolosy za rok 2021. Jak zwykle w hali Gdynia Arena, z udziałem publiczności i z pełnym przeglądem wszystkiego, co najciekawsze i najważniejsze w polskich podróżach w minionym roku.


Jeśli wydaje Wam się, że z powodu pandemii polscy podróżnicy, grotołazi czy alpiniści nie mieli wiele do roboty w 2021 roku, to będziecie zaskoczeni. Okołocovidowe restrykcje może i utrudniały prowadzenie aktywności eksploracyjnej i ograniczyły zasięg działania, z pewnością jednak nie złamały ducha, ani nie wpędziły kandydatów do Kolosów w lenistwo. Co najwyżej… rozbudziły pomysłowość.
Wśród wypraw nominowanych w tym roku do Kolosów, których prezentacje zobaczymy w Gdyni, znalazło się kilka wyjątkowo interesujących przedsięwzięć zrealizowanych w Polsce. Łukasz Supergan – a jakże! – przeszedł zimą wszystkie pasma polskich Sudetów i Karpat (ponad tysiąc kilometrów z Gór Izerskich w Bieszczady), ultramaratończyk Artur Kujawiński przebiegł dystans blisko czterech tysięcy kilometrów wzdłuż granic naszego kraju, Jacek Stępień przemierzył podobną trasę, tyle że nieco mniej śpiesznie – marszem, nie biegiem, a Małgorzata Lebda biegła wzdłuż Wisły od jej źródeł aż do ujścia.
Ubiegłoroczne dokonania prelegentów Kolosów pokazują, że wciąż sporo do zrobienia jest również w innych zakątkach Europy.
Na Starym Kontynencie swój azyl znaleźli m.in. Jerzy Arsoba, który pieszo okrążył Portugalię, Agnieszka Dziadek (Kolos 2019 w kategorii Wyczyn roku), która przemierzyła Chorwacki Szlak Długodystansowy, czy Ola Orlikowska, która z rowerowej pętli po Europie przywiozła… kota Fryderyka.
O swoich wyprawach opowiedzą również Ewa Chwałko i Dorota Szparaga – pierwsza z nich samotnie przemierzyła cały Łuk Karpat z południowego wschodu na północny zachód, druga w podobny sposób potraktowała Alpy: czerwonym szlakiem Via Alpina z Triestu do Monako.
W Gdyni zobaczymy także pokazy z tak dobrze znanych z Kolosów wypraw „na koniec świata”. Bo jak inaczej interpretować wyprawę Michała Worocha (Kolos 2018 w kategorii Wyczyn rok) i Bartosza Mrozka, którzy jesienią ubiegłego roku zamienili wózki, na których poruszają się na co dzień, na specjalnie zaprojektowane łaziki elektryczne i… ruszyli w Himalaje? No właśnie. Jakub Rybicki opowie o podróży rowerem przez Kanadę i Stany Zjednoczone, Mateusz Wardzidło zaprezentuje zaskakujące wyniki swojej kilkuletniej eksploracji Wyżyny Gujańskiej, a Joanna Tomczak pokaże, jak jej (się) szło z Meksyku do Kanady trasą słynnego PCT (Pacific Crest Trail).
Program tegorocznych Kolosów zadowoli również miłośników wspinaczki i żeglarstwa. Dla tych pierwszych gratką będzie prezentacja Anny Tybor, która zjechała na nartach ze szczytu Manaslu (8163 m), raport z zimowego Karakorum, gdzie Marcin Tomaszewski i Damian Bielecki wytyczyli nową drogą na wielkiej, eksponowanej ścianie Uli Biaho Gallery w dolinie Trango, relacje z najważniejszych ubiegłorocznych wypraw jaskiniowych, opowieść Moniki Witkowskiej o „jej” górach, a także spotkanie z Januszem Onyszkiewiczem, jedną z legend polskiego himalaizmu, autorem m.in. pierwszego wejścia (wspólnie z żoną Alison Chadwick-Onyszkiewicz, Wandą Rutkiewicz i Krzysztofem Zdzitowieckim) na Gaszerbrum III, wówczas – w roku 1975 – najwyższy niezdobyty szczyt świata. Janusz Onyszkiewicz będzie gościem specjalnym Kolosów. W podobnej roli wystąpi w Gdyni Fiann Paul specjalizujący się w wioślarstwie oceanicznym i arktycznym.
Będzie też mowa o bohaterach słynnych polskich wypraw żeglarskich: Wacławie Liskiewiczu, który zorganizował i poprowadził pierwszy polski rejs na Spitsbergen, i Jerzym Knabe, członku załogi jachtu Śmiały, który 65 lat temu, jako pierwsza polska jednostka opłynął pod żaglami Amerykę Południową. Co więcej, Super Kolosa za całokształt dokonań otrzyma w tym roku kapitan Joanna Pajkowska, wybitna żeglarka, która trzy razy opłynęła świat jachtem, w tym jako pierwsza Polka samotnie i bez zawijania do portów.
24. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów – Kolosy za rok 2021 odbędą się w dniach 22-24 kwietnia w hali Gdynia Arena. Wstęp wolny.
Oprócz prezentacji wypraw – nie tylko nominowanych do nagród – oraz uroczystego wręczenia Super Kolosa, Kolosów za podróżnicze dokonania roku w pięciu kategoriach: Alpinizm, Eksploracja jaskiń, Podróże, Wyczyn, Żeglarstwo, Nagrody im. Andrzeja Zawady dla młodych podróżników, Nagrody Wiecznie Młodzi im. Aleksandra Doby dla podróżnika seniora i Nagrody Macieja Kuczyńskiego za najciekawszą debiutancką książkę o tematyce podróżniczej, w programie imprezy znajdą się również warsztaty, spotkania z autorami książek i wydawcami oraz salon sprzętu outdoorowego. Z sobotnich prezentacji na dużej sali hali Gdynia Arena prowadzona będzie transmisja online.
Organizatorami 24. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów są: miasto Gdynia i Agencja MART.

  • ikonaOpublikowano: 07.04.2022 14:48
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 14.04.2022 08:25
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona