1491 (1191) 2022-04-08 - 2022-04-14

Ruszył program Gdynia w klimacie

W kwietniu wystartował program Gdynia w klimacie, w którym biorą udział gdyńskie instytucje: Biblioteka Gdynia, Centrum Aktywności Rodziny, Centrum Aktywności Seniora, Centrum Nauki Experyment, Gdyńskie Centrum Sportu, Laboratorium Innowacji Społecznych, Muzeum Emigracji, Muzeum Miasta Gdyni, Przystanie, Wydział Środowiska Urzędu Miasta Gdyni oraz Wymiennikownia. Program organizowany w ramach UNESCO Global Network of Learning Cities potrwa przez trzy miesiące, a działania w każdym z nich będą skupiały się na innym temacie – w kwietniu hasłem przewodnim stanie się ZIELEŃ, w maju POWIETRZE, a w czerwcu WODA.

Wśród wydarzeń organizowanych przez gdyńskie instytucje w kwietniu znalazły się propozycje dla wszystkich grup wiekowych – są m.in. warsztaty i gry dla najmłodszych, spotkania dla dorosłych i wykłady dla seniorów.
W kwietniu będziemy oczyszczać miejską zieleń, sprawdzać generowany przez nas ślad węglowy, ale również wyruszymy na rowerową wyprawę po gdyńskich lasach. Poniżej przedstawiamy szczegóły aktywności przygotowanych przez miejskie instytucje.
Biblioteka Gdynia
Wydarzenia organizowane przez Bibliotekę Gdynia odbędą się w czterech dzielnicach – w Grabówku, na Wzgórzu św. Maksymiliana, w Pustkach Cisowskich-Demptowie i w Śródmieściu. 8 kwietnia o 17.30 w Bibliotece Wiedzy ruszy spotkanie z Alicją Żarkiewicz pt. „Zielony dom”. Z kolei 9 kwietnia od 10.00 do 14.00 Biblioteka Wzgórze zachęca do wskoczenia na dwa kółka i wspólnego rozpoczęcia sezonu rowerowego.
Oprócz tego dostępna będzie mobilna strefy bibliorelaksu – leżaków i bookcrosingu. 24 kwietnia od godz. 17.00 w Bibliotece Pustki Cisowskie odbędą się relaksujące zajęcia „Kolorujemy Mandale”. Motywem przewodnim stanie się szeroko pojęta ZIELEŃ. Zapisy mailowe: filianr8@bibliotekagdynia.pl lub tel. 58 621 17 69.
Centrum Aktywności Seniora
Centrum Aktywności Seniora zainauguruje program 23 kwietnia o godz. 10.30, kiedy to odbędzie się spacer edukacyjny ze Stowarzyszeniem „Orłowo przy Plaży”( zbiórka przy wejściu nr 18). 25 kwietnia o godz. 13.00 w siedzibie CAS-u (ul. 3 Maja 27) zorganizowane zostanie spotkanie edukacyjne „Ogrodnictwo Miejskie”, podczas którego uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się m.in., czym kieruje się gdyński ogrodnik, dbając o miejską zieleń.
Na obie aktywności obowiązują zapisy, których można dokonywać w Centrum Aktywności Seniora.
Centrum Nauki Experyment
Gdyński Experyment zaprasza 8 i 22 kwietnia na spotkania w ramach Akademii Edukatora Klimatu. Zajęcia dla klas 4-8 szkół ponadpodstawowych, a także dla uczniów szkół ponadpodstawowych odbywają się online, na platformie MS Teams i są bezpłatne. 22 kwietnia w godz. 10.00-14.00, w Międzynarodowy Dzień Ziemi, CNE zaprasza na swoje wystawy, gdzie przedstawiciele Centrum i Błękitnego Patrolu WWF opowiedzą o tym, jak bardzo potrzebne jest otoczenie opieką naszego najbliższego ekosystemu – Bałtyku.
Udział w aktywnościach w ramach biletu wstępu na wystawy CNE.
23 i 24 kwietnia o godz. 11.00, 13.00 i 15.00 odbędą się ekologiczne warsztaty rodzinne, podczas których można przekonać się, jak to jest wcielić się w rolę Davida Attenborough i z bliska poznawać życie roślin.
Goście będą mogli m.in. przygotować sadzonki, samodzielnie stworzyć tkanki roślinne do obserwacji mikroskopowych oraz zbudować roślinną ekotęczę.
Gdyńskie Centrum Sportu
9 i 16 kwietnia – to dwa dni, w których Gdyńskie Centrum Sportu zachęca do wzięcia udziału w grze terenowej, a przy okazji również do… sprzątania zielonych przestrzeni miejskich. Wydarzenia odbędą się w Pustkach Cisowskich-Demptowie oraz na Witominie. Uczestnicy, wyposażeni w mapę i kompas, będą uczyć się podstaw nawigacji w terenie. Każdy z uczestników będzie miał możliwość odebrania worka na śmieci, a, w nagrodę za zasługi dla środowiska, do najmłodszych trafią specjalnie przygotowane ordery.
Laboratorium Innowacji Społecznych
Aktywności online przygotowało Laboratorium Innowacji Społecznych – UrbanLab. 11 kwietnia o 17:30 na platformie Zoom oraz na facebookowym fanpage’u UrbanLabu wystartuje webinar pt. „Miasto wobec wyzwań”, w której wezmą udział: Ida Bocian, Karolina Kuszlewicz oraz Piotr Skubała. 25 kwietnia będzie można wziąć udział w wykładzie online Agnieszki Hubeny-Żukowskiej pt. „Miejska Partyzantka Ogrodnicza”.
Muzeum Miasta Gdyni
Gdynia to nie tylko nowoczesność i modernizm, to także moment wytchnienia wśród spokojnej zieleni Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. 23 kwietnia o godz. 11.00 rozpocznie się rowerowy przejazd z Muzeum Miasta Gdyni. Pierwszą stacją będzie Leśny Ogród Botaniczny „Marszewo”. Na przejazd rowerowy można zapisać się bezpłatnie na stronie www Muzeum Miasta Gdyni.
Wydział Środowiska
11 kwietnia Wydział Środowiska Urzędu Miasta Gdyni zaprasza na finał XXIV edycji konkursu „Zapraszamy ptaki do Gdyni”, który zostanie połączony z prelekcją Jakuba Typiaka pt. „Stare drzewa to dom dla ptaków”. Wydarzenie odbędzie się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym.
Z kolei od 21 do 24 kwietnia na terenie całego miasta zorganizowane zostanie wielkie sprzątanie, które będzie częścią obchodów Dnia Ziemi. Każdy z uczestników otrzyma bezpłatnie niezbędne narzędzia do sprzątania – wystarczy zapisać się do akcji poprzez formularz na stronie wyrzucam.to.

  • ikonaOpublikowano: 07.04.2022 14:25
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 14.04.2022 08:26
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona