1495 (1195) 2022-05-13 - 2022-05-19

Innowacyjna nanotechnologia z Gdyni zmienia globalny klimat

Nanoseen, polska firma, plasująca się w światowej czołówce start-upów z branży inżynierii chemicznej, otwiera swoją siedzibę w Gdyni. W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym będzie rozwijać i wdrażać swoje innowacje z dziedziny nanotechnologii.

– Staramy się, aby firmy zaawansowanych technologii znajdowały warunki dla swojego rozwoju w regionie. Cieszy nas fakt, że start-up o tak wielkim potencjale jak Nanoseen chce z nich skorzystać i właśnie z tego miejsca podbijać świat. Cieszymy się, że przy współpracy z Invest in Pomerania, przekonaliśmy ich do wyboru Trójmiasta – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.
Nanoseen to młody zespół inżynierów i naukowców zajmujących się zaawansowaną nanotechnologią, polegającą na tworzeniu rozmaitych struktur o rozmiarach nanometrycznych. Powstające nanomateriały m.in. grafen, struktury metaloorganiczne (MOF-y) pomogą rozwiązywać wiele problemów związanych ze zmianami klimatycznymi, takimi jak niedobór wody pitnej i zanieczyszczenie wód plastikiem oraz zanieczyszczenie powietrza.
W 2020 roku zespół stworzył technologię do odsalania i oczyszczania wody NanoseenX, która nie wymaga zasilania dodatkową energią. W procesie filtracji wykorzystuje wyłącznie siłę grawitacji.
Dodatkowym założeniem projektu Nanoseen jest wykorzystanie rozwijanej nanotechnologii w dziedzinie eksploracji kosmosu. Opracowany przez firmę proszek NanoboosteX umożliwia szybką i naturalną uprawę żywności również na innych planetach. Firma bierze udział w konkursie Deep Space Food Challenge organizowanym przez NASA, której celem jest stworzenie zautomatyzowanej technologii do uprawy m.in. roślin w misji na Marsa.

ikona