1495 (1195) 2022-05-13 - 2022-05-19

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) zaprasza na wystawę stałą „Gdynia Dzieło Otwarte” oraz na wystawę czasową „MORZE \ MIASTO \ PORT”.
Wystawa ukazuje wizerunek gdyńskiego portu w sztuce. Artyści, zafascynowani żywiołem i rozmachem wielkiej budowy, utrwalali zwłaszcza pierwsze dekady gdyńskiej inwestycji, ale na ekspozycji znajdą się również współczesne dzieła.
Wystawę można oglądać do 5 czerwca.
Muzeum czynne jest od wtorku do czwartku w godz. 10.00-18.00, w piątki w godz. 12.00-20.00 i w weekend w godz. 10.00-17.00. Bilety ulgowe/normalne, rodzinne: 5/10/15 zł.
Więcej na stronie muzeumgdynia.pl.
***
Muzeum Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1B) zaprasza na wystawę stałą „Mamy rozkaz Cię utrzymać...” oraz na wystawę czasową „AKWARELA, PASTEL, PIÓRKO. W służbie mistrza ilustracji Eugeniusza Koczorowskiego”.
Wystawę można oglądać do końca maja 2022 r.
Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-16.00. Bilety normalne/ ulgowe/rodzinne 2+2/Duża Rodzina (za os.)/grupowy (do 10 osób)/grupowy (pow. 10 osób): 24/15/67/12 (os.)/18 (os.) (os.)/12 zł.
Więcej na stronie muzeummw.pl.
***
Muzeum Emigracji (ul. Polska 1) zaprasza do zwiedzania wystawy stałej, która przybliża dzieje emigracji z ziem polskich od wieku XIX do czasów współczesnych. Opowiada o Polakach, którzy wyjeżdżali w różnych czasach, z różnorodnych powo­dów, do odległych miejsc na świecie.
Muzeum zaprasza też na nową wystawę czasową. Wystawa „Przeprowadzki” to międzypokoleniowa przygoda, której bohaterami są: Franek, który z rodzicami przeprowadza się do nowego miejsca oraz mieszkająca z rodziną w Polsce ukraińska dziewczynka Olena.
To dzięki ich przyjaźni zobaczymy zmieniający się świat oczami dziecka.
Wystawa jest bezpłatna i potrw do końca października 2022 roku. Jest dostępna w języku polskim, ukraińskim, rosyjskim i angielskim.
Muzeum czynne jest we wtorki 10.00-20.00, od środy do soboty w godz. 10.00-18.00.
Więcej na stronie polska1.pl
***
Kaszubskie Forum Kultury oraz Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie O/Gdynia zapraszają na wystawę „Wycinanka po Kaszubsku” Elżbiety Gniazdowskiej.
Artystka od wielu lat interesuje się sztuką ludową. Inspiruje się głównie barwnymi motywami haftu kaszubskiego.
Wystawa będzie dostępna do 15 czerwca w siedzibie Kaszubskiego Forum Kultury (al. Marsz. Piłsudskiego 18). 
***
Ekspozycję muzealną w Domku Żeromskiego w Orłowie można zwiedzać z kustoszem w soboty i niedziele w godz. 11.00-16.00 (od września do maja). Poświęcona jest życiu i twórczości Stefana Żeromskiego.
Wstęp wolny.
Strona www.orlowo.gdynia.pl.
***
W Galerii Debiut (ul. Orłowska 8) można oglądać wystawę tegorocznych prac dyplomowych absolwentów Zespołu Szkół Plastycznych w Gdyni.
W galerii będą prezentowane prace z pracowni: aranżacji wnętrz, projektowania graficznego, fotografii artystycznej i technik rzeźbiarskich.
Ekspozycja czynna do 22 maja od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-15.00 i w soboty oraz niedziele w godz. 11.00-16.00.
Prace z rysunku i malarstwa są prezentowane w sali ART 39 (ul. Orłowska 39).
***
ZMCH Polska YMCA zaprasza na wystawę prac grupy seniorów, uczestniczących w zajęciach Warsztatów Fotografii Cyfrowej. Wystawa jest dostępna do 15 maja w Infoboksie Gdynia (ul. Świętojańska 30).
Zajęcia grupy Warsztatów Fotografii Cyfrowej dofinansowywane są ze środków miasta.
***
Po prezentacji fotografii z cyklu „Ostatni Turnus” Stowarzyszenie Traffic Design zaprasza na „wazonopodobne” ceramiczne formy Agaty Królak w siedzibie Traffic Design (ul. Żeromskiego 36).
***
Klub Marynarki Wojennej zapraszana na wernisaż twórczości młodych artystów z gdyńskich szkół pt. „W oknie fantazji”, który odbędzie się 15 maja o godz. 17.00 w Małej Galerii.
Na wystawie będzie można obejrzeć zbiór prac plastycznych wykonanych różną techniką przez dzieci i młodzież.
Wystawa czynna będzie do 31 maja.
Wstęp wolny.
***
Towarzystwo Miłośników Gdyni (ul. Wladyslawa lV 51) do 19 maja zaprasza na wystawę malarstwa Jolanty Majcher i na wystawę malarstwa Danuty Hencel i Marka Koguta pt. „Zimno, ciepło, kolorowo” od 19 maja (wernisaż o godz. 18.00).
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza:
  • na wystawęwww.eraartprofile.pldo lokalu artystycznego TYGIEL w Gdyni przy ul. Abrahama 86, wejście od ul. Władysława IV.
Artysta zaprezentuje cykl 12 prac formatu 100 x 70cm, wykonanych w technice cyfrowej - monochromatyczny druk na lustrze oraz białym podłożu.
Wystawa czynna do końca czerwca.
Więcej na www.eraartprofile.pl.
  • na kolejną ogólnopolską wystawę marynistyczną z cyklu Barwy Morza.
Otwarcie wystawy i rozdanie nagród przewidziane zostało na 13 maja o godz. 17.30 na pokładzie fregaty "Dar Pomorza" (aleja Jana Pawła II, Gdynia).
Współorganizatorem wystawy jest Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.
Wystawa będzie eksponowana do 12 czerwca 2022r.
***
Ubóstwo menstruacyjne dotyka kobiet na całym świecie. Problem ten podnosi wystawa, która tuż przed majówką stanęła na skwerze Kościuszki.
Motywem przewodnim wystawy, prezentowanej przez Kulczyk Foundation, jest ubóstwo menstruacyjne i doświadczenia kobiet z Ameryki Środkowej i Ugandy.
Składa się ona z prac wykonanych przez Łukasza Bąka, Tomasza Lazara i Marka Straszewskiego. Fotografie powstały w czasie dokumentacji 8. sezonu programu telewizyjnego „Efekt Domina”.
Przedstawione na nich kobiety i dziewczynki pochodzą z Gwatemali, Kostaryki, Nikaragui i Ugandy.
Wystawę „Otwórz oczy i zobacz...” podziwiać można na skwerze Kościuszki do 31 maja.
To część kampanii społecznej zainicjowanej przez Okresową Koalicję na rzecz walki z ubóstwem i wykluczeniem menstruacyjnym oraz łamaniem tabu związanego z miesiączką.

ikona