1496 (1196) 2022-05-20 - 2022-05-26

Gdynia była gospodarzem seminarium Związku Miast Polskich

11 maja odbyło się seminarium w ramach Forum Rozwoju Lokalnego. To kolejne z cyklu spotkań przygotowujących polskie miasta do 11. sesji Światowego Forum Miejskiego (World Urban Forum). Wydarzenie zostało zorganizowane przez Związek Miast Polskich w partnerstwie z UrbanLabem (Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni).


Wydarzenie miało na celu przybliżenie najważniejszych kwestii, wokół których zorganizowane są tegoroczne obrady Światowego Forum Miejskiego.
Światowe Forum Miejskie odbędzie się po raz pierwszy w Polsce, w Katowicach, w dniach 26-30 czerwca 2022 roku. Cykl seminariów ma na celu identyfikację oraz dyskusję na temat najważniejszych kwestii, jakie mogą zostać zaprezentowane podczas różnych wydarzeń tematycznych na samym Światowym Forum Miejskim w czerwcu 2022 r.
Wśród poruszonych na seminarium tematów nie zabrakło partycypacji społecznej i dialogu w zmieniających się społecznościach, a także wątków związanych z rosyjską agresją na Ukrainę. Rozmawiano także o komunikacji w czasie kryzysu.
Wśród prelegentów i zaproszonych gości pojawili się: Małgorzata Jarosińska-Jedynak – Sekretarz Stanu, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Wojciech Szczurek – prezydent Gdyni, Andrzej Porawski – dyrektor biura Związku Miast Polskich, Katarzyna Gruszecka-Spychała – wiceprezydent Gdyni, Michał Guć – wiceprezydent Gdyni, Kuba Wygnański – prezes zarządu Fundacji Stocznia, Krzysztof Stanowski – dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej, Urząd Miejski w Lublinie, Jakub Jasiczak – SC UEP w Poznaniu, Michał Fedorowicz, Marcin Wiśniewski – Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych, Jacek Karnowski – prezydent Sopotu, Jacek Kowalski – burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego.
Z kolei wszystkie informacje na temat Światowego Forum Miejskiego w Katowicach znajdują się na stronie www.miasta.pl.

ikona