Wypadek na lotnisku w Babich Dołach. Piknik Lotniczy odwołany. Szczegóły w komunikacie.
1496 (1196) 2022-05-20 - 2022-05-26

O wyzwaniach w kształtowaniu miast na konferencji ULI Europe

Co czeka rynek nieruchomości? Z jakimi problemami społecznymi i środowiskowymi będą się mierzyć europejscy samorządowcy? Jakie są priorytety lokalnych polityk? Między innymi o tym rozmawiali uczestnicy konferencji Urban Land Institute Europe.

Wydarzenie tradycyjnie przyciągnęło ekspertów rynku nieruchomości z całego świata i osoby zajmujące się gospodarką oraz użytkowaniem gruntów. Na konferencji Gdynię reprezentowała Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, która wzięła udział w jednym z paneli.
Uczestniczyły w niej setki specjalistów, liderów rynku nieruchomości z ponad 30 krajów. Skupia też przedstawicieli wszystkich sektorów przemysłu – deweloperów, inwestorów, urzędników, planistów, architektów, prawników czy inżynierów. Eksperci dzielą się wiedzą i doświadczeniami, nawiązują relacje. Spotkanie jest dla nich impulsem do badania roli gospodarki i nieruchomości w kształtowaniu miast i społeczności lokalnych.
Wśród gości znalazła się wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała. 12 maja wzięła ona udział w panelu, który był poświęcony wyzwaniom, jakie stoją przed samorządami w postpandemicznym czasie i w obliczu wojny na Ukrainie. W rozmowie uczestniczyli też: Paul Magnette, Rudi Vervoort oraz Jan Vapaavuori. Paneliści rozmawiali głównie o tym, na czym aktualnie skupiają się samorządowcy, m.in. o napływie uchodźców do lokalnych społeczności.
– Stanęliśmy przed ogromnym wyzwaniem. Ważne jest stworzenie tym ludziom odpowiedniego miejsca do życia. Kolejne wyzwanie to zapewnienie im pracy. Bardzo ważna jest też kwestia finansów. Wydajemy dużo pieniędzy i uważamy, że tak trzeba, ale od kwestii niedoborów finansowych nie da się uciec. Potrzebujemy wsparcia biznesu i organizacji międzynarodowych – mówiła Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.
Wiceprezydent Gdyni zwróciła też uwagę na to, co w dzisiejszych czasach jest ważne dla polityki lokalnej.
– W obecnej sytuacji trzeba zwracać uwagę na wspólnotowość. To ważny aspekt dobrego przywództwa. Miasto musi być blisko ludzi, odpowiadać na ich potrzeby.

ikona