1496 (1196) 2022-05-20 - 2022-05-26

W wakacje meleksy wrócą do Orłowa

Hit ubiegłorocznego lata powraca. Linia „Orłowski meleks” wraz z początkiem wakacji wyjedzie na ulice Orłowa i ułatwi mieszkańcom i turystom przemieszczanie się między stacją kolejową a plażą i molo.


W sezonie letnim okolice molo w Orłowie i klifu to jedne z najchętniej odwiedzanych miejsc w Gdyni. Na urokliwej i kameralnej ulicy Orłowskiej nie mieszczą się jednak standardowe pojazdy komunikacji miejskiej, takie jak autobusy czy trolejbusy, które miałyby problem z bezpiecznym zawracaniem. W to miejsce dojechać mogą jedynie pojazdy o najmniejszych gabarytach i dużej zwrotności.
Stąd pomysł, by na tę trasę wprowadzić wolnobieżne pojazdy elektryczne, czyli popularne meleksy. W ubiegłym roku miasto uruchomiło linię „Orłowski meleks”, która na czas wakacji połączyła plażę i molo z głównymi ciągami komunikacyjnymi w dzielnicy i stacją kolejową.
Pomysł okazał się trafiony, a meleksy cieszyły się dużym zainteresowaniem. W tym roku linia powróci na ulice Orłowa.
Tak jak w poprzednim roku, na linii kursować będą dwa pojazdy elektryczne. Każdy z nich zabierze na pokład maksymalnie 13 osób. „Orłowski meleks” będzie jeździł na trasie: od molo w Orłowie, ulicą Orłowską, następnie jezdnią serwisową alei Zwycięstwa, ulicami Przebendowskich, Świerkową i ponownie Orłowską aż do molo.
Meleksy zatrzymywać się będą na następujących przystankach: Zwycięstwa – Orłowska, Centrum Handlowe - „Klif”, Świerkowa – Przebendowskich (SKM), Świerkowa – Przebendowskich (SKM/Polregio), Orłowska – Roszczynialskiego, Orłowo – Molo (końcowy).
Pojazdy kursować będą od godz. 10.00 do 20.00 z częstotliwością co około 10-15 minut. W ubiegłym roku dało to łącznie od 46 do 50 kursów okrężnych w ciągu dnia. Przyczyniło się to do znacznego odciążenia ruchu samochodowego w Orłowie. Szacuje się, że dzięki temu rozwiązaniu w 2021 roku w okresie wakacyjnym w tej części dzielnicy poruszało się około 10 tysięcy samochodów mniej.

ikona