1496 (1196) 2022-05-20 - 2022-05-26

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) zaprasza na wystawę stałą „Gdynia Dzieło Otwarte” oraz na wystawę czasową „MORZE \ MIASTO \ PORT”.
Wystawa ukazuje wizerunek gdyńskiego portu w sztuce. Artyści, zafascynowani żywiołem i rozmachem wielkiej budowy, utrwalali zwłaszcza pierwsze dekady gdyńskiej inwestycji, ale na ekspozycji znajdą się również współczesne dzieła.
Wystawę można oglądać do 5 czerwca.
Muzeum czynne jest od wtorku do czwartku w godz. 10.00-18.00, w piątki w godz. 12.00-20.00 i w weekend w godz. 10.00-17.00. Bilety ulgowe/normalne, rodzinne: 5/10/15 zł.
Więcej na stronie muzeumgdynia.pl.
***
Muzeum Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1B) zaprasza na wystawę stałą „Mamy rozkaz Cię utrzymać...” oraz na wystawę czasową „AKWARELA, PASTEL, PIÓRKO. W służbie mistrza ilustracji Eugeniusza Koczorowskiego”.
Wystawę można oglądać do końca maja 2022 r.
Nowa wystawa na okręcie-muzeum pt. „ORP Błyskawica – wierny okręt” otwarta od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-13.00 i w godz. 14.00-18.00.
Muzeum i okręt czynne są od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-18.00. Bilety do muzeum normalne/ ulgowe/rodzinne 2+2/Duża Rodzina (za os.)/grupowy (do 10 osób)/grupowy (pow. 10 osób): 24/15/67/12 (os.)/18 (os.) (os.)/12 zł.
Więcej na stronie muzeummw.pl.
***
Muzeum Emigracji (ul. Polska 1) zaprasza do zwiedzania wystawy stałej, która przybliża dzieje emigracji z ziem polskich od wieku XIX do czasów współczesnych. Opowiada o Polakach, którzy wyjeżdżali w różnych czasach, z różnorodnych powo­dów, do odległych miejsc na świecie.
Muzeum zaprasza też na nową wystawę czasową. Wystawa „Przeprowadzki” to międzypokoleniowa przygoda, której bohaterami są: Franek, który z rodzicami przeprowadza się do nowego miejsca oraz mieszkająca z rodziną w Polsce ukraińska dziewczynka Olena.
To dzięki ich przyjaźni zobaczymy zmieniający się świat oczami dziecka.
Wystawa jest bezpłatna i potrwa do końca października. Jest dostępna w języku polskim, ukraińskim, rosyjskim i angielskim.
Muzeum czynne jest we wtorki 10.00-20.00, od środy do soboty w godz. 10.00-18.00.
Więcej na stronie polska1.pl
***
Kaszubskie Forum Kultury oraz Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie O/Gdynia zapraszają na wystawę „Wycinanka po Kaszubsku” Elżbiety Gniazdowskiej.
Artystka od wielu lat interesuje się sztuką ludową. Inspiruje się głównie barwnymi motywami haftu kaszubskiego.
Wystawa będzie dostępna do 15 czerwca w siedzibie Kaszubskiego Forum Kultury (al. Marsz. Piłsudskiego 18). 
***
Ekspozycję muzealną w Domku Żeromskiego w Orłowie można zwiedzać z kustoszem w soboty i niedziele w godz. 11.00-16.00 (od września do maja). Poświęcona jest życiu i twórczości Stefana Żeromskiego.
Wstęp wolny.
Strona www.orlowo.gdynia.pl.
***
Po prezentacji fotografii z cyklu „Ostatni Turnus” Stowarzyszenie Traffic Design zaprasza na „wazonopodobne” ceramiczne formy Agaty Królak w siedzibie Traffic Design (ul. Żeromskiego 36).
***
Klub Marynarki Wojennej zaprasza na na wystawę twórczości młodych artystów z gdyńskich szkół pt. „W oknie fantazji”.
Na wystawie będzie można obejrzeć zbiór prac plastycznych wykonanych różną techniką przez dzieci i młodzież.
Wystawa czynna będzie do 31 maja.
Wstęp wolny.
***
Towarzystwo Miłośników Gdyni (ul. Władyslawa lV 51) zaprasza na wystawę malarstwa Danuty Hencel i Marka Koguta pt. „Zimno, ciepło, kolorowo”.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza:
– na wystawę „Prawda powierzchni. Powierzchnia prawdy” Filipa Sendala do lokalu artystycznego TYGIEL w Gdyni przy ul. Abrahama 86, wejście od ul. Władysława IV.
Artysta zaprezentuje cykl 12 prac formatu 100 x 70cm, wykonanych w technice cyfrowej (monochromatyczny druk na lustrze oraz białym podłożu).
Wystawa czynna do końca czerwca.
Więcej na www.eraartprofile.pl.
– na kolejną ogólnopolską wystawę marynistyczną z cyklu Barwy Morza.
Współorganizatorem wystawy jest Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.
Wystawa będzie eksponowana do 12 czerwca.
***
Ubóstwo menstruacyjne dotyka kobiet na całym świecie. Problem ten podnosi wystawa na skwerze Kościuszki. Jej motywem przewodnim jest ubóstwo menstruacyjne i doświadczenia kobiet z Ameryki Środkowej i Ugandy.
Składa się ona z prac wykonanych przez Łukasza Bąka, Tomasza Lazara i Marka Straszewskiego.
Wystawę „Otwórz oczy i zobacz...” podziwiać można na skwerze Kościuszki do 31 maja.
To część kampanii społecznej zainicjowanej przez Okresową Koalicję na rzecz walki z ubóstwem i wykluczeniem menstruacyjnym oraz łamaniem tabu związanego z miesiączką.
Wystawę prezentuje Kulczyk Foundation.
***
Miejski Klub Seniora Witomino zaprasza na wystawę prac malarstwa i rysunku pod kierunkiem Bożeny Bury.
Prace (martwa natura, kwiaty, portrety, akty wykonane różnymi technikami) wykonali: Dorota Kraszewska, Krystyna Busz, Aleksandra Pawlak-Woyke, Urszula Rogala – Sroka, Grzegorz Daszkowski.
Wystawa czynna w maju i czerwcu w każdy wtorek i piątek w godz 10.00- 15.00 w Miejskim Klubie Seniora Witomino (ul. Widna 8), tel. 58 621 13 45.
***
Fundacja Fly zaprasza do Gdynia InfoBox (ul. Świętojańska 30) na wystawę malarstwa grupy twórczej działającej przy Fundacji Fly pt. „Batikowe wariacje”.
Dzieła można oglądać od 25 maja do 18 czerwca. Wernisaż odbędzie się 24 maja o godz. 17.00.
***
21 maja o godz. 17.30 w budynku YMCA (ul. Żeromskiego 26) odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Michała Ałaszewskiego.
To zbiór prac wykonanych na przestrzeni lat 2015-2022. To dokładnie tyle, ile lat ma festiwal Open House Gdynia, który od początku promuje twórczość lokalnych artystów.
Wystawa w ramach festiwalu Open House Gdynia, kuratorka: Diana Lenart.
Zdjęcia będzie można oglądać do 11 czerwca.

  • ikonaOpublikowano: 19.05.2022 14:43
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 19.05.2022 15:22
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona