1497 (1197) 202-05-27 - 2022-06-02

Chwarzno-Wiczlino z sieciowym ciepłem

Pierwsi mieszkańcy zachodniej części Gdyni już w 2023 roku będą mogli korzystać z bardziej ekologicznego ogrzewania. Trwają ostatnie etapy szerokiego projektu rozbudowy sieci ciepłowniczej na Chwarznie-Wiczlinie. OPEC Gdynia szacuje domknięcie inwestycji wartej ponad 26,2 mln zł jeszcze w tym roku.


Sieciowe ciepło, czyli jedna z najbardziej efektywnych i najmniej szkodliwych dla środowiska metod ogrzewania będzie jeszcze w tym roku dostępna dla kolejnych gdynian. Pomoże w tym nowy ciepłociąg, który OPEC Gdynia buduje na Chwarznie-Wiczlinie – w najbardziej dynamicznie rozwijającej się dzielnicy, gdzie regularnie osiedlają się nowi mieszkańcy.
Najpierw powstała niezbędna infrastruktura w północno-wschodniej części dzielnicy, niedaleko Obwodnicy Trójmiasta, a teraz pod ziemią systematycznie „znikają” kolejne elementy nowej magistrali ciepłowniczej, dzięki której w przyszłości do kolejnych obszarów na zachodzie miasta ogrzewanie będzie docierać za pomocą gorącej wody.
Ostatnie dwa etapy prac rozpoczęły się na początku tego roku. Dotyczą doprowadzenia sieci w te rejony Chwarzna-Wiczlina, w których do tej pory nie było możliwości ogrzewania domów i mieszkań z miejskiej sieci. Potencjalne obszary, które otrzymają możliwość podłączenia do sieci to m.in. osiedle Centrum, Fort Forest, Welocity, Chwarzno-Polanki, Patio Róży, Wiczlino Ogród.
Zakres całego projektu, łącznie z trwającymi etapami 3 i 4 to aż ok. 5,6 km nowej sieci, z czego 4,25 km przebiega przez tereny miejskie, a reszta – przez tereny zalesione. W ostatnich tygodniach ciepłociąg był montowany m.in. wzdłuż ulicy Chwarznieńskiej.
Projekt, który realizuje spółka OPEC jest ważną zmianą nie tylko dla mieszkańców tej części Gdyni, którzy czekają na nowe źródło ogrzewania, ale i dla jakości powietrza w mieście – podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej to szansa na likwidację kolejnych pieców na paliwa stałe i starszych, mniej ekologicznych źródeł ogrzewania, które cechuje większa emisja szkodliwych spalin. Produkcja ciepła sieciowego odbywa się w miejscu oddalonym od odbiorców i jest objęta stałym, rygorystycznym monitoringiem, musząc spełniać surowe normy ochrony środowiska.
Łączna wartość realizowanego przez OPEC Gdynia projektu to 26 mln 211 tys. 300 zł. Zadanie dofinansowano też ze środków europejskich pochodzących z Funduszu Spójności – to ponad 6,7 miliona złotych.

ikona