Trzy gdyńskie kąpieliska – Redłowo, Śródmieście i Babie Doły są otwarte dla mieszkańców i turystów.
1501 (1201) 2022-07-01 - 2022-07-14

Muzealnicy nagrodzeni

Prezydent Wojciech Szczurek wraz z gdyńskimi muzealnikami i przedstawicielami Wydziału Kultury Urzędu Miasta Gdyni przed Muzeum Miasta Gdyni // fot. Magdalena Czernek

Prezydent Wojciech Szczurek wraz z gdyńskimi muzealnikami i przedstawicielami Wydziału Kultury Urzędu Miasta Gdyni przed Muzeum Miasta Gdyni // fot. Magdalena Czernek

Budują lokalny patriotyzm. Promują i przekazują wiedzę o historii naszego miasta i kraju. Organizują różnego rodzaju wydarzenia kulturalne. Mowa o pracownikach gdyńskich muzeów. Z okazji Dnia Muzealnika ci, którzy wykazali się szczególnym zaangażowaniem w ostatnim roku, zostali nagrodzeni. Wyróżnienia odebrało 11 osób. Prezydent Wojciech Szczurek wręczył je podczas uroczystości, która odbyła się w poniedziałek, 27 czerwca w Muzeum Miasta Gdyni.


Dzień Muzealnika to hołd dla tych, którzy pielęgnują pamięć o przeszłości, ale swoimi działaniami często wybiegają w przyszłość. Pracownicy gdyńskich muzeów cały czas dbają o to, żeby mieszkańcy i turyści mogli korzystać z bogatej oferty kulturalnej. Realizują też ciekawe projekty, poprzez które przekazują swoją wiedzę. Ci, którzy wyróżnili się szczególnym zaangażowaniem i kreatywnością, zostali docenieni. Prezydent Wojciech Szczurek wręczył im nagrody.
 
– Każda gdyńska instytucja ma swoją twarz. To niezwykli pracownicy, oddani, zaangażowani, realizujący niezwykłe projekty. Dzisiaj dziękowaliśmy muzealnikom. Instytucje muzealne w naszym mieście są bardzo nowoczesne i szukają nowych form niby tej samej opowieści, bo zawsze mówimy o Gdyni i o ważnych wydarzeniach dotyczących historii Polski. I właśnie umiejętność odnajdywania najlepszych dróg do tego, żeby uczyć historii i budować patriotyzm lokalny to wspaniała cecha wszystkich naszych muzealników i za to im dziękujemy – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
 


Uroczystość odbyła się w czwartek, 27 czerwca w Muzeum Miasta Gdyni. Nagrodzeni pracownicy muzeów podkreślali, jak ważne są dla nich te wyróżnienia.
 
– Dla mnie to już druga nagroda, więc jestem wzruszony. To moment, w którym wiemy, że doceniane jest to, co się działo przez ostatnie lata. Pan prezydent dzisiaj pięknie powiedział o czasie pandemii, o którym szybko zapominamy, a dla nas – muzealników – był to trudny czas, ale też bardzo kreatywny – mówi Tomasz Sosnowski z Muzeum Miasta Gdyni.

– To wzruszenie, ale też zadowolenie i uczucie spełnienia, że wystawa, którą stworzyliśmy, została doceniona przez grono muzealnicze. Chcielibyśmy też bardzo podziękować wszystkim odwiedzającym, bo dzięki nim ta wystawa żyła i odbiła się dużym echem. Dzięki temu mogliśmy dostać tę nagrodę – mówi Małgorzata Bujak z Muzeum Miasta Gdyni.

– To wyróżnienie, które otrzymałem za cały poprzedni rok, za pracę przy obchodach Roku Tadeusza Wendy w Gdyni, dlatego smakuje wyśmienicie – mówi Dawid Gajos z Muzeum Miasta Gdyni.

– To dla mnie bardzo ważna rzecz, gdyż przychodzi do nas dużo młodych ludzi, którzy nie znają kunsztu Marynarki Wojennej, a my staramy się im pokazywać ten cały ceremoniał – mówi mat Łukasz Nowaczyk, podoficer z okrętu ORP „Błyskawica”.
 
Nagrody otrzymali:

Teresa Gosz z Muzeum Miasta Gdyni – za ponaddwudziestoletnią sumienną i profesjonalną pracę w dziale księgowym Muzeum Miasta Gdyni, za kreatywność i chęć do zgłębiania wiedzy;
 
Dawid Gajos z Muzeum Miasta Gdyni – za współtworzenie i koordynację wydarzeń związanych z obchodami Roku inżyniera Tadeusza Wendy, za inicjatywę i konsekwentne realizowanie programu upowszechniającego wiedzę na temat budowniczego gdyńskiego portu;
 
Małgorzata Bujak z Muzeum Miasta Gdyni – za opracowanie scenariusza i organizację wystawy „Ściana zaczarowana. Ilustracje Bożeny Truchanowskiej”, za pełną pasji i oddania pracę przy tworzeniu programu edukacyjnego towarzyszącego ekspozycji. 
 
Tomasz Sosnowski z Muzeum Miasta Gdyni – za opracowanie scenariusza i organizację wystawy „Ściana zaczarowana. Ilustracje Bożeny Truchanowskiej”, za pełną pasji i oddania pracę przy tworzeniu programu edukacyjnego towarzyszącego ekspozycji. 

Maksymilian Bochenek z Muzeum Emigracji – za wystawę czasową „Klimaks”, która odbiła się szerokim echem w świecie sztuki. Za odważne myślenie o odpowiedzialności klimatycznej przy tworzeniu wystaw i działalności muzeum.

Marta Otrębska z Muzeum Emigracji – za konsekwentne i pełne zaangażowania budowanie instytucji dostępnej. Za uważność, pomysłowość oraz szerzenie świadomości dotyczącej dostępności wśród wszystkich pracowników muzeum.

Joanna Stawińska z Muzeum Emigracji – za opracowanie i wdrożenie licznych usprawnień i rozwiązań związanych z kadrami i płacami w Muzeum Emigracji w Gdyni. Za wychodzenie naprzeciw potrzebom pracowników i instytucji.

Bożena Wójtowicz–Wojciechowska z Muzeum Marynarki Wojennej – za sumienną, odpowiedzialną i pełną zaangażowania pracę oraz podejmowane z sukcesem inicjatywy zmierzające do usprawnienia funkcjonowania instytucji.

Arleta Gałązka z Narodowego Muzeum Morskiego – za sumienną, pełną pasji pracę w Narodowym Muzeum Morskim, szczególnie za zaangażowanie w zachowanie historycznych przestrzeni oraz koordynację wieloletniego programu konserwacji żagli na statku „Dar Pomorza”.

mat Łukasz Nowaczyk z ORP „Błyskawicy” – za upowszechnianie wśród mieszkańców Gdynia i turystów wiedzy o ceremoniale morskim i orężu polskim na morzu.

Piotr Waciak z Gdyńskiego Muzeum Motoryzacji – za nieocenioną wiedzę z zakresu konserwacji i rekonstrukcji pojazdów zabytkowych.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 30.06.2022 15:23
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 30.06.2022 15:23
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona