1507 (1207) 2022-09-09 - 2022-09-15

Gdynia pierwszym w Polsce Miastem Przyjaznym Dzieciom

Na zdj. (od prawej): wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała, Renata Bem, zastępca dyrektora generalnego UNICEF Polska, prezydent Wojciech Szczurek, Beata Nawrocka, koordynatorka programu Gdynia Rodzinna, wiceprezydent Michał Guć, skarbnik miasta Aleksandra Mendryk i wiceprezydent Marek Łucyk // fot. Kamil Złoch

W czwartek, 8 września Gdynia została pierwszym miastem w Polsce, które otrzymało zaszczytny tytuł Miasta Przyjaznego Dzieciom. Tym samym dołączyła do zacnego grona takich miejsc jak Londyn, Paryż czy Quebec. Porozumienie podpisali prezydent Wojciech Szczurek i Renata Bem, zastępca dyrektora generalnego UNICEF Polska. Podczas uroczystości w Urzędzie Miasta Gdyni obecni byli także m.in. wiceprezydenci Katarzyna Gruszecka-Spychała, Michał Guć, Marek Łucyk i Beata Nawrocka, koordynatorka programu Gdynia Rodzinna.

 
Od 8 września Gdynia nosi zaszczytny tytuł Miasta Przyjaznego Dzieciom. W uroczystości podpisania porozumienia uczestniczyli m.in.: prezydent Wojciech Szczurek, Renata Bem, zastępca dyrektora generalnego UNICEF Polska, wiceprezydenci Gdyni: Katarzyna Gruszecka-Spychała, Michał Guć i Marek Łucyk, Beata Nawrocka, koordynatorka programu Gdynia Rodzinna, skarbnik miasta Aleksandra Mendryk oraz przedstawiciele UNICEF Polska: Paweł Barski, Agnieszka Telusiewicz-Pacek i Katarzyna Kniaź.

Gdynia jest miastem nowoczesnym i otwartym. Przez ostatnich pięć lat pracowała na zdobycie wyjątkowego tytułu Miasta Przyjaznego Dzieciom. To wyjątkowe podejście do polityki miejskiej skierowanej właśnie do dzieci, młodzieży i rodzin pozwoliło Gdyni – jako pierwszemu miastu w Polsce – otrzymać ten prestiżowy tytuł nadawany przez UNICEF Polska. Takie wyróżnienie to ogromne zobowiązanie dla gminy i pozostałych podmiotów kierujących swoje działania do najmłodszych mieszkańców.


– Mamy dzisiaj ogromną satysfakcję z tego, że wiele lat pracy, zmiana myślenia w bardzo wielu instytucjach, organizacjach, myślenie podmiotowo o najmłodszym pokoleniu, włączanie do pewnych działań instytucjonalnych – po prostu słuchanie młodego pokolenia, jak ma wyglądać Gdynia dziś i w przyszłości – zaowocowało tym wyjątkowym tytułem. Udało się wiele, choć też mamy świadomość, że jeszcze wiele pracy przed nami – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

– Najważniejsze jest to, że wychodzimy z fazy projektu, który trwał przez jakiś czas i przechodzimy w fazę absolutnie strategiczną. Dlatego bardzo się cieszę, ze będę miała przyjemność koordynować dużą część tych wysiłków, a przede wszystkim dbać o to, aby troska o dzieci i młodzież przenikała każdą sferę życia miasta. Aby nie wymagała już osobnego projektu, tylko stała się filozofią myślenia o wszystkim, co dzieje się w mieście – dodaje Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.
Jednym ze strategicznych celów miasta jest zapewnienie dzieciom jak najlepszych warunków do życia i rozwoju, co w praktyce przekłada się na realną implementację zapisów „Konwencji o prawach dziecka” i założeń programu Miasto Przyjazne Dzieciom. To proces, który wymaga stałego zaangażowania, w szczególności społecznego i lokalnego.

Porozumienie podpisują (od prawej): prezydent Wojciech Szczurek, Renata Bem, zastępca dyrektora generalnego UNICEF Polska i Beata Nawrocka, koordynatorka programu Gdynia Rodzinna // fot. Kamil Złoch
Porozumienie podpisują (od prawej): prezydent Wojciech Szczurek, Renata Bem, zastępca dyrektora generalnego UNICEF Polska i Beata Nawrocka, koordynatorka programu Gdynia Rodzinna // fot. Kamil Złoch
– Gdynia przystąpiła do programu około pięciu lat temu i przez cały ten czas realizowała działania przewidziane w tym programie. To wszystko to długotrwały proces. Wszystkie te wyzwania udało się Gdyni spełnić i grono zacnych ekspertów, którzy przeanalizowali cały proces, zaangażowanie Gdyni we wszystkie te elementy i ich praktyczną realizację – przyznało miastu tytuł Miasta Przyjaznego Dzieciom – informuje Renata Bem, zastępca dyrektora generalnego UNICEF Polska.
Miasto Przyjazne Dzieciom to tytuł, który wiąże się ze szczególnym zobowiązaniem. Certyfikat jest przyznawany przez UNICEF Polska na dwa lata. To okres, w którym Gdynię czeka dużo pracy. Miasto będzie musiało udowodnić, że wciąż na ten tytuł zasługuje oraz wdrażać kolejne elementy polityki rodzinnej. To wszystko po tak, aby przejść kolejną certyfikację.

Z okazji nadaniu Gdyni tytułu Miasta Przyjaznego Dzieciom, przygotowano w mieście mnóstwo atrakcji. Najmłodsi mogli m.in. spotkać na ulicy autobus z animatorami i super bohaterami.

– Dzisiaj w całym mieście świętujemy z najmłodszymi gdynianami. Po Gdyni jeździ oklejony autobus z napisem Miasto Przyjazne Dzieciom. W różnych miejscach wychodzą z niego animatorzy, którzy mają dla dzieci niespodzianki. Zapraszamy wszystkich do poszukiwania autobusu na ulicach Gdyni – zachęca Beata Nawrocka, koordynatorka programu Gdynia Rodzinna.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 08.09.2022 15:55
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 08.09.2022 15:55
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona