1507 (1207) 2022-09-09 - 2022-09-15

Parking podziemny przy węźle Chylonia otwarty

Od 1 września mieszkańcy przesiadający się do pojazdów komunikacji zbiorowej na węźle Chylonia mogą pozostawić swój samochód na podziemnym parkingu. Warunkiem bezpłatnego postoju będzie okazanie biletu na przejazd komunikacją zbiorową.


Od kilku miesięcy mieszkańcy Gdyni mogą korzystać z nowoczesnego węzła integracyjnego w Chyloni.
W ramach inwestycji przebudowano nawierzchnię placu, gdzie powstały nie tylko miejsca dla autobusów, trolejbusów czy taksówek, ale także miejsca krótkiego postoju, nowe ciągi piesze, winda, która ułatwi osobom z niepełnosprawnością przejście m.in. na przystanek Szybkiej Kolei Miejskiej lub osiedle Meksyk, nowe drogi rowerowe czy system informacji pasażerskiej. Powstała także nowa zieleń i oświetlenie.
Wybudowany parking podziemny na 140 miejsc został udostępniony mieszkańcom 1 września.
Parking został tak zaprojektowany, by odpowiadał idei „park&ride”, czyli „parkuj i jedź”. Osoby, które zamieszkują bardziej odległe tereny naszego miasta, mogą przyjechać, zostawić samochód i przesiąść się na komunikację miejską. Bezpośrednio z parkingu można pod ziemią przejść na kolejowe perony.
Warunkiem skorzystania z parkingu będzie posiadanie biletu na przejazd komunikacją zbiorową (MZKZG, ZKM Gdynia, SKM Trójmiasto, Polregio).
Wjeżdżając na parking pod węzłem Chylonia konieczne będzie pobranie biletu parkingowego. Przy wyjeździe, kierowca będzie musiał okazać dwa bilety:
  • pobrany przy wjeździe bilet parkingowy,
  • bilet na przejazd komunikacją zbiorową (bilet tradycyjny lub bilet elektroniczny).
Celem jest zapewnienie rotacji dostępnych miejsc parkingowych i umożliwienie postoju tym kierowcom, którzy rzeczywiście przesiadają się do komunikacji zbiorowej i tym samym ograniczają liczbę samochodów na ulicach Gdyni.
Postój jest możliwy prawie całą dobę, z wyłączeniem godzin od 1.00 do 3.00 w nocy. W tych godzinach odbywa się konieczna przerwa techniczna, podczas której trwają między innymi prace porządkowe. Parking w trakcie tej przerwy nie będzie dostępny.
Zgodnie z założeniami całego projektu, którego realizacja rozpoczęła się jeszcze jesienią 2019 roku na miejscu powstało łącznie ponad 5700 metrów kwadratowych nowych chodników, ponad 800 metrów kwadratowych dróg dla rowerów i ponad 1000 metrów kwadratowych nowej nawierzchni. Teren węzła integracyjnego oświetla za zewnątrz 46 nowoczesnych lamp LED, a na parkingu podziemnym – 170 lamp. Całości dopełnia zieleń, czyli ponad 2400 nowych drzew i krzewów i 1200 metrów kwadratowych trawników.
Za realizację inwestycji odpowiadało wybrane w drodze przetargu konsorcjum spółek Roverpol sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie i Rover Infraestructuras SA z siedzibą w hiszpańskiej Walencji.
Projekt pod nazwą „Rozwój zrównoważonego transportu publicznego w Gdyni poprzez inwestycje infrastrukturalne, m.in. utworzenie węzła integracyjnego Gdynia Chylonia” był współfinansowany z unijnych środków pochodzących z Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Ogólna wartość projektu to 88 414 081 zł. Wydatki kwalifikowane w projekcie wynosiły 53 651 240 zł, natomiast dofinansowanie ze środków UE – 40 238 430 zł.

Logotypy Węzeł Chylonia

ikona