1509 (1209) 2022-09-23 - 2022-09-29

Aleja Filmowców Polskich #wGdyni

Na zdj. (od prawej): reżyserka Kinga Dębska, scenograf Allan Starski, reżyser Jacek Bromski, prezydent Wojciech Szczurek i Leszek Kopeć, dyrektor FPFF // fot. Magda Śliżewska

Na zdj. (od prawej): reżyserka Kinga Dębska, scenograf Allan Starski, reżyser Jacek Bromski, prezydent Wojciech Szczurek i Leszek Kopeć, dyrektor FPFF // fot. Magda Śliżewska

Gdynia kocha film, film kocha Gdynię. I widać to nie tylko podczas trwającego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. W sobotę, 17 września, przy placu Grunwaldzkim, uroczyście odsłonięto aleję Filmowców Polskich. To szczególne miejsce. Promenada ta łączy trzy najważniejsze obiekty festiwalowe: Teatr Muzyczny, Gdyńskie Centrum Filmowe i hotel Mercure Gdynia Centrum. W uroczystości odsłonięcia alei udział wzięli m.in.: prezydent Wojciech Szczurek, dyrektor FPFF Leszek Kopeć, reżyserzy Jacek Bromski i Kinga Dębska oraz scenograf Allan Starski.

 
Od dzisiaj w Gdyni możemy się przejść aleją Filmowców Polskich. Znajdziemy ją przy placu Grunwaldzkim. Przecina się w centralnym punkcie z aleją Andrzeja Wajdy – laureata Oscara i byłego prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich, które jest inicjatorem tego przedsięwzięcia.

Tablicę z nazwą alei oficjalnie odsłonili prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, dyrektor FPFF Leszek Kopeć oraz Jacek Bromski – reżyser i prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich.


– Gdynia jest bardzo szczególnym miastem i w sposób bardzo szczególny związana z polskim filmem. To nie tylko festiwal filmowy, ale także wiele działań w naszym mieście, które wiążą się z dobrym, polskim kinem. Aleja Filmowców Polskich będzie przypominać jak ważne miejsce mają polscy filmowcy w sercach gdynian. I jak bardzo cieszymy się z tego, że co roku – nie tylko na festiwal – przyjeżdżają do Gdyni – mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

– Jestem bardzo wdzięczny panu prezydentowi Wojciechowi Szczurkowi i Gdyni za to, że tak gościnnie przyjmują filmowców i że te więzi się coraz bardziej zacieśniają – dodał Jacek Bromski, reżyser i prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Na zdj. prezydent Gdyni Wojciech Szczurek // fot. Magda Śliżewska
Na zdj. (od prawej): Leszek Kopeć, Jacek Bromski, prezydent Wojciech Szczurek, Kinga Dębska i Allan Starski // fot. Magda Śliżewska

Gdynia od wielu podkreśla i rozwija swoje związki z rodzimą kinematografią. Naprzeciwko Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej od wielu lat stoi rzeźba w kształcie taśmy filmowej, przy placu Grunwaldzkim działa Gdyńskie Centrum Filmowe i Gdyńska Szkoła Filmowa oraz biuro FPFF.

Krótka ceremonia odsłonięcia nowej alei była zwieńczeniem obchodów 55-lecia Stowarzyszenie Filmowców Polskich – największej organizacji skupiającej ludzi rodzimego kina.
 
W przyszłości przy placu Grunwaldzkim pojawi się także filmowa ławeczka, która będzie jedną z atrakcji turystycznych naszego miasta.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 22.09.2022 15:00
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 22.09.2022 15:06
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona