1509 (1209) 2022-09-23 - 2022-09-29

Bieg Niepodległości. Zapisy ruszyły

11 listopada, w 104. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, odbędzie się Bieg Niepodległości, którego organizatorem będzie Gdyńskie Centrum Sportu. W ramach imprezy wystartują dzieci, młodzież i miłośnicy Nordic Walking.


Wszystko rozpocznie się punktualnie o godz. 9.00, na którą zaplanowano start Biegu Głównego i marszu Nordic Walking.
Zawodnicy wystartują z ulicy Kazimierza Górskiego i ruszą na 10 km, trasę, która prowadzić będzie aleją Zwycięstwa, ulicą Świętojańską, aleją Marsz. Piłsudskiego, bulwarem Nadmorskim i Władysława IV. Meta, podobnie jak start, zlokalizowana będzie na wysokości Narodowego Stadionu Rugby, a biuro zawodów mieścić się będzie w Polsat Plus Arenie Gdynia.
Rejestracja do imprezy odbywać się będzie do 24 października z poziomu znanego przez biegaczy startujących w Gdyni Profilu Zawodnika, dostępnego na stronie www.gdyniasport.pl.
W tym roku w biegu głównym wprowadzono łączny limit startujących, który wynosi 1500 osób i o tym trzeba pamiętać. Jeżeli frekwencja będzie dopisywać, limit zostanie zwiększony.
Żeby wystartować w biegu i marszu trzeba będzie uiścić opłatę startową w wysokości 50 zł, jednakże to kwota przewidziana dla pierwszych poprawnie zarejestrowanych 1000 osób. Po przekroczeniu tej liczby wpisowe wzrośnie do 60 zł i jest to łączna ilość dla biegu i marszu.
Dzieci i młodzież, żeby wziąć udział w zawodach, będą musiały uiścić kwotę wpisowego w wysokości 10 zł.
Bieg Niepodległości to również historie wielu zawodniczek i zawodników. Zarówno z pierwszych stron gazet – zwycięzców, jak i tych, którzy pokonywali gdyńskie kilometry dla własnej satysfakcji i podtrzymania kondycji fizycznej. Na przestrzeni lat na starcie stawali wybitni polscy zawodnicy, jak Jan Białk, Dariusz Klein, Waldemar Lisicki, Radosław Dudycz, Adam Dobrzyński, Bartosz Mazerski czy Piotr Pobłocki wielokrotny medalista Mistrzostw Polski w biegach długich, a obecnie najlepszy polski weteran startujący w kategorii wiekowej M-55.
Z zawodników „młodego pokolenia” w historii miasta z morza i marzeń doskonale zapisał się Tomasz Grycko, który dzięki wielu zwycięstwom otrzymał przydomek „Dominatora”.
Na zawodach mogliśmy kibicować także weteranom polskich biegów ulicznych, którzy biało-czerwone barwy i Gdynię reprezentowali w imprezach międzynarodowych na całym świecie. Byli wśród nich doskonale znani Antoni Cichończuk oraz Andrzej Krzyszkowski.
Pierwsze edycje gdyńskiego biegania pamięta również Maria Maj-Roksz, która w Gdyni wielokrotnie stawała na podium, a dziś jako doświadczona zawodniczka i trenerka wspiera swoich podopiecznych na biegowych trasach.

ikona