1509 (1209) 2022-09-23 - 2022-09-29

Pułkownik Dąbek uhonorowany pamiątkową tablicą

Był zasłużonym dla Gdyni i kraju wojskowym. We wrześniu 1939 roku pełnił obowiązki dowódcy Lądowej Obrony Wybrzeża. Mowa o pułkowniku Stanisławie Dąbku. Poświęcona mu tablica została dziś odsłonięta na skwerze im. Ireny Kwiatkowskiej na Obłużu. W uroczystości udział wzięli m.in. prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, wiceprezydent Marek Łucyk, przedstawiciele Marynarki Wojennej, parlamentarzyści, radni miasta i dzielnicy oraz mieszkańcy.


Skwer im. Ireny Kwiatkowskiej to jedno z najchętniej odwiedzanych przez mieszkańców Obłuża miejsc rekreacji w tej części Gdyni. Okolice popularnego stawku to miejsce spotkań mieszkańców dzielnicy i zabaw najmłodszych. W poniedziałek, 19 września, skwer wzbogacił jeszcze jeden element. To pamiątkowa tablica, będąca uhonorowaniem życia i działań zasłużonego dla naszego kraju i miasta pułkownika Stanisława Dąbka.
W uroczystości jej odsłonięcia udział wzięli m.in. prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, wiceprezydent Marek Łucyk, przedstawiciele Marynarki Wojennej, radni miasta, parlamentarzyści, osoby związane z Obłużem oraz mieszkańcy dzielnicy.
Tablica powstała z inicjatywy Rady Dzielnicy Obłuże. Wykonana jest z kamienia, a zdobiąca ją inskrypcja głosi: „Pamięci pułkownika Stanisława Dąbka, bohaterskiemu dowódcy Lądowej Obrony Wybrzeża w wojnie z niemieckim najeźdźcą w 1939 roku. Mieszkańcy Obłuża”.
Kamień i tablicę według projektu przygotował Stanisław Śliwa, generał Piłsudczyków, prezes Zarządu Krajowego Związku Piłsudczyków RP. To on także wykonał tablicę poświęconą admirałowi Józefowi Unrugowi, odsłoniętą w czerwcu ubiegłego roku również na Obłużu.
Stanisław Dąbek urodził się 28 marca 1892 roku w Nisku na Podkarpaciu. W przededniu II wojny światowej wyznaczony na dowódcę Morskiej Brygady Obrony Narodowej oraz p.o. dowódcy Lądowej Obrony Wybrzeża. Obroną dowodził do 19 września, kiedy to w obliczu nieuchronnej klęski, odebrał sobie życie strzałem z pistoletu.

  • ikonaOpublikowano: 22.09.2022 13:14
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 22.09.2022 15:13
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona