Trzy gdyńskie kąpieliska – Redłowo, Śródmieście i Babie Doły są otwarte dla mieszkańców i turystów.
1509 (1209) 2022-09-23 - 2022-09-29

Trolejbusy zasilane słońcem

Gromadzona przez panele fotowoltaiczne energia słoneczna wkrótce wspomoże trzy miejskie instytucje. Wygenerowany tym sposobem prąd zasili trolejbusy Przedsiębiorstwa Komunikacji Trolejbusowej, a także siedziby Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego i Domu Pomocy Społecznej. Wymienione podmioty właśnie dostały od Zarządu Województwa Pomorskiego dofinansowanie ze środków unijnych na instalację fotowoltaiki. To realna oszczędność, a także sposób na promowanie odnawialnych źródeł energii.


Uzyskanie dofinansowania to efekt wspólnego wysiłku gdyńskich jednostek budżetowych – Przedsiębiorstwa Komunikacji Trolejbusowej, Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego i Domu Pomocy Społecznej. Przygotowały one projekt pn. „Zastosowanie odnawialnych źródeł energii w funkcjonowaniu jednostek samorządu terytorialnego na przykładzie innowacyjnego wdrożenia fotowoltaiki w systemie komunikacji trolejbusowej PKT w Gdyni oraz w jednostkach budżetowych miasta: PPNT Gdynia i Dom Pomocy Społecznej w Gdyni”.
Pomysł został zgłoszony do Regionalnego Programu Operacyjnego w naszym województwie. Przyznano dofinansowanie w wysokości przeszło 2,5 mln zł.
Panele fotowoltaiczne umieszczone zostaną na dachach PPNT i DPS, a także na wiatach dla trolejbusów w zajezdni PKT Gdynia przy ul. Zakręt do Oksywia. Z technicznego punktu widzenia interesująca jest zwłaszcza ta ostatnia instalacja. Wygenerowany z energii słonecznej prąd trafi tu bezpośrednio sieci trakcyjnej. Podpięte są pod nią trolejbusy, którymi na co dzień podróżują tysiące gdynian. Szacuje się, że tym sposobem uda się uzyskać nawet kilka procent potrzebnej energii.
W przypadku PPNT i DPS panele będą wspierać bieżące zużycie prądu.
Projekt uzyskał dofinansowanie w ramach Funduszy Europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego w ramach osi priorytetowej poświęconej energii i odnawialnym źródłom energii. Decyzję o jego przyznaniu podjął Zarząd Województwa Pomorskiego. Całkowity koszt projektu to 5 577 383,80 zł z czego koszty kwalifikowalne wynoszą 4 221 309,69 zł. Działając wspólnie PKT, PPNT i DPS w Gdyni, otrzymały dofinansowanie w wysokości 2 534 896,47 zł, co stanowi 60,05% kosztów kwalifikowalnych.

ikona