1509 (1209) 2022-09-23 - 2022-09-29

Wystawy

Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) zaprasza na wystawę stałą „Gdynia Dzieło Otwarte”.


Zdecydowanie najważniejszym punktem września w Muzeum Miasta Gdyni będzie otwarcie nowej wystawy, która zagości w budynku przy ul. Zawiszy Czarnego 1. Ekspozycja „Wymiary Nowoczesności. Gdynia w fotografiach Henryka Poddębskiego” przybliży zarówno historię powstawania miasta i portu – okna na świat II RP – jak i sylwetkę fotografa pełnego wizji i wyjątkowego warsztatu, związanego z Gdynią.
Wernisaż odbędzie się 23 września o godz. 18.00.
Wystawę można oglądać do 23 kwietnia 2023 r.Wstęp bezpłatny.
Muzeum czynne od wtorku do czwartku w godz. 10.00-18.00, w piątki w godz. 12.00-20.00 i w weekend w godz. 10.00-17.00.
Bilety ulgowe/normalne, rodzinne: 5/10/15 zł.
Muzeum Miasta Gdyni wraz z Galerią Klif (al. Zwycięstwa 256) zaprasza na wystawę „LUDZIE \ MIASTO \ PORT” w przestrzeni wystawowej na parterze galerii.
Więcej na stronie muzeumgdynia.pl.
***
Muzeum Emigracji (ul. Polska 1) zaprasza do zwiedzania wystawy stałej, która przybliża dzieje emigracji z ziem polskich od wieku XIX do czasów współczesnych. Muzeum zaprasza też na nową wystawę czasową „Przeprowadzki”.
Muzeum czynne we wtorki 10.00-20.00, od środy do soboty w godz. 10.00-18.00.
Więcej na stronie polska1.pl
***
Muzeum Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1B) zaprasza na wystawę stałą „Mamy rozkaz Cię utrzymać...” oraz na wystawę czasową na okręcie-muzeum pt. „ORP Błyskawica – wierny okręt” otwartą od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-13.00 i w godz. 14.00-18.00.
Muzeum i okręt czynne są od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-18.00. Bilety normalne/ulgowe/rodzinne 2+2/Duża Rodzina (za os.)/grupowy (do 10 osób)/grupowy (pow. 10 osób): 24/15/67/12 (os.)/18 (os.)/12 zł.
Więcej na stronie muzeummw.pl.
***
Ekspozycję muzealną w Domku Żeromskiego w Orłowie można zwiedzać codziennie w godz. 11.00-16.00. Wstęp wolny.
Obok budynku znajduje się skansen rybacki.
Strona www.orlowo.gdynia.pl.
***
Kaszubskie Forum Kultury, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz Rada Dzielnicy Kamienna Góra zapraszają do obejrzenia wystawy „Serce Gdyni – plac Kaszubski i jego mieszkańcy w dawnej fotografii”.
Kuratorzy: Marcin Scheibe i Andrzej Busler. Wystawa będzie dostępna do końca października w siedzibie Kaszubskiego Forum Kultury (al. Marsz. Piłsudskiego 18).
***
Do 3 października na nabrzeżu Pomorskim przy ORP „Błyskawica” oglądać można wystawę plenerową „Wielka Droga. Armia Andersa” przygotowaną z okazji 130. urodzin gen. Władysława Andersa w oparciu o materiały ze zbiorów Filmoteki Narodowej.
***
Na skwerze Kościuszki obejrzeć można ekspozycję plenerową „Byli sąsiadami. Ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady”.
Wystawa przygotowana przez United States Holocaust Memorial Museum opowiada o postawach, które wobec masowej eksterminacji ludności żydowskiej przyjęli mieszkańcy Europy.
Można ją oglądać do 30 września.
***
Na pasie zieleni u zbiegu ulic Morskiej i estakady Eugeniusz Kwiatkowskiego oglądać można plenerową ekspozycję pt. „Klimatyczne dzielnice. Gdynia Leszczynki”. Składa się z 17 plansz zawierających wydruki prac studentów Akademii sztuk Pięknych, prezentujących pomysły na przyjazne zagospodarowanie przestrzeni w dzielnicy.
Wystawa będzie eksponowana do 30 września.
***
Do 27 września w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego przy placu Grunwaldzkim 2 można oglądać wystawę grafik Zofii Różyckiej „Pies z Ciapkowa”.
Celem wystawy jest zwrócenie uwagi na psy, których nikt nie chce. To psy schorowane, z problemami, recydywiści adopcyjni, ale jednocześnie merdające ogonem, ganiające za piłką, spragnione miłości człowieka.
Wystawie towarzyszy charytatywna zbiórka www.ratujemyzwierzaki.pl/pieszciapkowa. Najhojniejsi darczyńcy otrzymają plakaty z rysunkami Zofii Różyckiej.
***
Towarzystwo Miłośników Gdyni zaprasza do siedziby Towarzystwa Miłośników Gdyni (ul. Władysława IV 51) na wystawę prac, jakie powstały podczas warsztatów pt. „Ceramiczna Artterapia z elementami terapii ręki”. Powstało dużo ciekawych dzieł, których autorami są dzieci w wieku 10-13 lat oraz osoby dorosłe.
Wystawa jest efektem projektu, który dofinansowano w ramach Funduszu Nowy Akumulator Społeczny, ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO na lata 2021-2023.
***
Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART zaprasza na wystawę prac graficznych Wojciecha Kostiuka i Cezarego Paszkowskiego. Wojciech Kostiuk zaprezentuje grafikę warsztatową, Cezary Paszkowski – grafikę cyfrową.
Wystawę można obejrzeć w lokalu artystycznym TYGIEL przy ul. Abrahama 86, wejście od Władysława IV.
Wystawę można oglądać do końca października.
Wystawa jest prezentacją towarzyszącą 7. Międzynarodowemu Triennale Grafiki „Od księgi Gutenberga do cyfrowej rzeczywistości”.
***
Klub Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1) zaprasza 7 października o godz. 18.00 na wernisaż malarstwa Krzysztofa Wieczorka do Małej Galerii na 2. piętrze.
Wstęp wolny.
***
Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych zaprasza na wystawę malarstwa Jolanty Majcher „Gdynia i ja”.
Wernisaż odbędzie się 23 września o godz. 18.00 w galerii ART 39 (ul. Orłowska 39).
Wystawę będzie można zwiedzać do 7 października w godz. 10.00-14.00.
Wstęp wolny.
***
Do 14 października w Galerii Debiut (ul. Orłowska 8) można oglądać wystawę Ewy Manuszewskiej „Pop-up”.
Gdyńska artystka, pedagog państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Magdaleny Abakanowicz prezentuje swoje fotografie, rysunki i kolaże.
Galeria czynna: poniedziałek-piątek w godz. 10.00-15.00, sobota-niedziela w godz. 11.00-16.00.

ikona