1510 (1210) 2022-09-30 - 2022-10-06

Nowy album o ORP „Błyskawicy”

Jak wyglądała małpka, która była stałym członkiem załogi „Błyskawicy”? Kto dbał o fryzury marynarzy na początku kampanii wrześniowej? To tylko część z mało znanych wątków z historii okrętu, które ożywili autorzy albumu „ORP Błyskawica. Wierny okręt”. Za nami symboliczne wodowanie książki, a jej matką chrzestną została Joanna Zielińska – przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.


Nieznane szerzej ciekawostki i wydobyte z głębokich archiwów kadry z życia załogi „Błyskawicy”, wyjątkowe momenty z historii niszczyciela, a nawet zwyczajna proza życia codziennego na pokładzie okrętu – autorzy nowej publikacji poświęconej ORP „Błyskawica” postarali się, aby w formie albumu zebrać naprawdę szczególny materiał.
Tak powstała książka „ORP Błyskawica. Wierny okręt”, publikacja przygotowana przez: Wirginię Węglińską, dr Marcina Kłodzińskiego, Aleksandra Goska i Tomasza Miegonia.
Za nami symboliczna ceremonia wodowania nowej książki. Matką chrzestną publikacji została przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, Joanna Zielińska, która w auli Muzeum Marynarki Wojennej dokonała tradycji, mocząc białą różę w morskiej wodzie i odczytując słowa chrztu.
Album wydano w ramach obchodów 85. rocznicy podniesienia bandery na okręcie.

ikona